Румен Радев

УЛТИМАТУМ – Радев од Брисел: Бугарите мора да влезат во македонскиот Устав

Претседателот на Бугарија Румен Радев за време на престојот во Брисел за европското електронско издание Еуроактив изјави дека Република Македонија мора да го промени својот Устав. Како што јави дописникот на МИА од Софија, според Радев ова би бил...

Радев: Бугарија ќе ја отвори вратата за Македонија само со гаранции и заштита на нашиот национален интерес

Прашањето за Република Македонија повеќе не го поставува Европскиот совет. Се надевам дека владата сè уште работи на целосна анализа на причините зошто дојдовме до неможностa да ѝ кажеме „да“ на Македонија. Предлагам бугарскиот парламент да иницира дијалог со...

Радев во разговор со Вархеји: Бугарија очекува дијалогот со Република Македонија да води до конкретни резултати

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска во телефонски разговор со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји го изразил очекувањето на Софија дијалогот со Република Македонија да доведе до конкретни резултати, јави дописникот на МИА од Софија. Радев истакнал дека Софија е отворена...

Радев изрази сочувство до Пендаровски за настраданите во несреќата во Бугарија

Бугарскиот претседател Румен Радев изрази сочувство до претседателот Стево Пендаровски за тешката сообраќајна несреќа на автопатот Струма, во која автобус регистриран во Република Македонија доживеа сообраќајна несреќа при што загинаа 46 лица. – Во име на бугарскиот народ и во...

Радев убедлив фаворит за нов мандат: Втор круг од претседателските избори во Бугарија

Во Бугарија се одржува вториот круг од претседателските избори. Актуелниот претседател Румен Радев, кој сега е независен кандидат заеднички поддржан од БСП, „Продолжуваме со промената“ на победниците на последните избори Кирил Петков и Асен Василев и „Има таков народ“ на...

Трета среќа: Новите парламентарни избори во Бугарија ќе се одржат на 14 ноември

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска ги распиша третите парламентарни избори годинава, кои ќе се одржат на 14 ноември. Овие избори се одржуваат по неуспешните обиди на партиите да формираат влада по изборите во април и јули, објави денеска претседателската прес...

(Видео) Модераторот го пpekина Рама веднаш откако тој му порача на Радев да го отвори патот кон ЕУ

Премиерот на Албанија, Еди Рама, на Бледскиот стратешки форум што се одржува на темата „Иднината на Европа“, директно му порача на бугарскиот претседател Румен Радев да дозволи земјите од Западен Балкан, меѓу кои и Македонија, да започне преговори со...

(Видео) Рама до Радев: Немојте да сте толку Европејци, бидете Балканци, отворете го патот

Премиерот на Албанија, Еди Рама, на Бледскиот стратешки форум што се одржува на темата „Иднината на Европа“, директно му порача на бугарскиот претседател Румен Радев да дозволи земјите од Западен Балкан, меѓу кои и Македонија, да започне преговори со...

Радев: Очекуваме зaштита на правата на луѓето со бугарска самосвест во Скопје, отстранување на сликата за Бугарија во учебниците, спомениците и тамошните медиуми и...

Притисокот врз Бугарија во наредните месеци на тема Република Македонија ќе продолжи да се зголемува, рече бугарскиот претседател Румен Радев, кој престојува во Словенија на Бледскиот стратешки форум. -Очекувањата за компромис со Бугарија растат бидејќи во последниве години односите со...

Се продлабочува политичката kpиза: Трет обид за формирање влада, Радев до петок треба да го врачи третиот мандат

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска изјави дека до петок мора да го врачи третиот мандат. „Можам и да го забавам и ќе направам тоа, но до петок”, има изјави Радев на новинарите при денешната посета на Болјарево и Тополовград,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Euro 2024 Schedule Revealed Key Dates and Matches

The UEFA European Championship, commonly known as the Euros, is one of the most prestigious football tournaments in the...
- Advertisement -spot_img