October 2, 2023, 6:10 pm

санкции

Новата „ладна војна“ продолжува: Кина возврати со санкции спрема САД

Кина во вторникот објави санкции за четворица членови на Комисијата за меѓународна верска слобода на американската влада како одмазда за казните наметнати на кинески официјални лица поради поплаки за злоупотреби во северозападниот регион Ксинџијанг во земјата. Санкциите „додевка“ ја зголемуваат...

224 санкционирани возачи во Скопје, 48 под дејство на алкохол

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (19.12.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје изречени се вкупно 224 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 72 санкции, 48...

Министрите за надворешни работи на ЕУ ќе разговараат за санкциите против Русија поради заканата за Украина

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска ќе разговараат за нови санкции за да ја одвратат Русија од инвазија врз соседна Украина, откако Москва трупа војници долж границата, јави ДПА, повикувајќи се на европски дипломати. Тензиите растат со недели поради...

Нови санкции за Русија бараат Полска, Литванија и Украина

Новите санкции против Русија треба да бидат воведени како одговор на нејзиниот агресивен пристап кон Украина, според полскиот претседател Анджеј Дуда и неговите колеги од Литванија и Украина Гитанас Науседа и Володимир Зеленски. Полските и литванските лидери ја потврдија поддршката...

МВР: 5 возила со дури 70 километри на час повеќе од дозволеното

Министерството за внатрешни работи во својот дневен билтен информира дека биле санкционирани 224 возачи и најавува засилени сообраќајни контроли. „Во текот на вчерашниот ден (30.11.2021) Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Република Македонија за санкционирање...

Полицијата казни 141 возач во Скопје, 32 за брзо возење

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (29.11.2021 година) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје изречени се вкупно 141 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 32 санкции,...

На територијата на Тетово казнети 62 возачи за брзо возење за само четири часа

Денеска (18 ноември) во периодот од 10 до 14 часот, на подрачјето на СВР Тетово спроведена е акциска контрола на брзината со која се движат возилата, во која вкупно се откриени и санкционирани 62 пречекорувања на максимално дозволената брзина...

Во Скопје kaзнeти 192 вoзaчи oд кoи 109 зa бpзo вoзeњe

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (14.11.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје изречени се вкупно 192 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 109 санкции, 34...

Лeтaлe kaзни: Caмo во Скопје kaзнeти 163 вoзaчи вo тeкoт нa вчepашниот ден

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот, односно на територијата на град Скопје. Вчера изречени се вкупно 163 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 24, 15...

Пoлициjaтa co пoлни paцe paбoта: Низ цeлa тepитopијa на Македонија kaзнeти 394 вoзaчи зa бpзo вoзeњe

Во текот на вчерашниот ден (11.10.2021) Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Република Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 394 возачи. Од нив,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img