August 19, 2022, 12:39 am

сателит

Турција го лансираше својот најмоќен сателит

Американската вселенска компанија Space-X утринава во 4:59 часот го лансираше новиот, најмоќен турски телекомуникациски сателит Turksat 5B. Turksat 5B, лансиран од вселенскиот центар Кејп Канаверал во американската сојузна држава Флорида, ќе достигне 42 степени на источната орбита за 164 дена,...

Турција ќe гo лaнсиpa cвojoт прв комуникациски сателит

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган објави дека денеска ќе биде лансиран комуникацискиот сателит од петтата генерација „Турксат 5А“. – „Турксат 5А“, ако даде бог, ќе ни испрати прв поздрав од Вселената. Нека ни е со среќа, напиша Ердоган на...

Кина го лaнcиpa пpвиoт 6G caтeлит вo вceлeнaтa

Кина успешно го лансираше во вселената првиот 6G сателит во светот со цел да ја тестира технологијата. Од Центарот за лансирање сателити Таијуан во провинцијата Шанкси лансирани сè уште 12 други сателити, јави Би-Би-Си. Ќе се тестира технологија со голема брзина,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img