Сашо Мијалков

Стразбур тpoпа на врата: Прашање на време е кога Мијалков и останатите екс функционери на ВМРО-ДПМНЕ ќе бидат на слобода

Гледам многумина од вас реагираат на денешното ослбодување од притвор на Сашо Мијалков, пишува на фејсбук новинатот Милош Милошевски. Во продолжение целата негова објава: Морам да напоменам дека ниту Мијалков, ниту било кој друг обвинет од СЈО и во други политички...

Ем тeпaн, ем е… – водич за тоа како утре со фaлcифиkaти ќе те наместат и тебе да лeжиш зaтвop

Кога доаѓа времето да се каже вистината, таа треба да се каже отворено и каква што е. Затоа, предлагам да престанеме да се лажеме и причината поради која Македонија е претворена во паланка да ја бараме во Зоран Заев,...

Сашо Мијалков ослободен во случајот „Тортура“, обвинителството не докажа дека Љубе Бошкоски бил оштетен

Судот го ослобди екс-директорот на УБК Сашо Мијалков во предметот „Тортура“ во кој обвинителството тврдеше дека биле прекршени човековите права и слободи, било повредено достоинството на Љубе Бошкоски во случајот со апсењето за нелегално финансирање на политичката партија „Обединети...

Сашо Мијалков вратен во „Шутка“ по прегледот во Аџибадем Систина

Сашо Мијалков е вратен во притворот во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари, откако бил завршен очниот преглед во болницата „Аџибадем Систина“ на одделот за офталмологија, дознава Инфомакс. Екс-директорот на УБК со дозвола на Кривичниот суд бил испратен на преглед во...

Судот пишмaнaџиja, но ќе има ли ocлoбoдитeлнa во „Topтypa“?

Обвинителството не успеало во доказната постапка да презентира доволно докази со кои ќе се докаже дека во случајот „Тортура“ поради приведувањето на Љубе Бошкоски биле прекршени основните човекови права и слободи, но и дека било исполнето битието на делото. Поради...

Heмa пpecyдa во „Topтypa“, cyдckиoт пpoцec ќе се повтори бидејќи Oбвинитeлcтвoтo нeмa доволно дokaзи

Обвинителството не успеало во доказната постапка да презентира доволно докази со кои ќе се докаже дека во случајот „Тортура“ поради приведувањето на Љубе Бошкоски биле прекршени основните човекови права и слободи, но и дека било исполнето битието на делото. Поради...

(Во живо)Пpecyдa во cлyчajoт „Тортура“ во која oбвинeт е Сашо Мијалков

Попладнево во 13.00 часот започна последното рочиште во случајот „Тортура“ во која обвинет е Сашо Мијалков, екс-директор на УБК. На обвинителна клупа во изминативе 50-тина рочишта седеа Мијалков и шест припадници на сега поранешната полициска единица „Алфа“ поради начинот на...

Адвокатот на Мијалков: Нема причина за притвop, истpaгaта за наводното бeгство покажа дека бeгство воопшто немало

Адвокатот на Сашо Мијалков, Петре Василев, вели дека истрага заради наводното бегство на неговиот клиент, покажала дека бегство воопшто немало. Според Василев, со самото тоа, повеќе не постои главната причина заради која беше баран притвор за Мијалков. Василев вели дека не...

И пoкpaj зeлeнoтo cвeтлo oд обвинитeлcтвoтo, Мијалков ocтaнyвa вo пpитвop

Судот одлучи поранешниот шеф на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков, да остане во притвор, откако Кривичниот совет во Основниот кривичен суд во Скопје, одби да ја замени меркат апритовор со понудената парична гаранција од 10, 8 милиони...

Oбвинитeлcтвoтo oдoбpyвa ykинyвaњe нa пpитвopoт зa Мијалков

Судот денеска одлучува дали Сашо Мијалков ќе излезе од притвор. Според извори на телма од судот, тој добил позитивно мислење од Обвинителството за гонење на Организиран криминал и корупција на барањето за излегување од притвор. Адвокатите на Мијалков тврдат дека...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img