свадби

Зaтвopcки kaзни зa пykaњe нa cвaдби

По олабавувањето на мерките поврзани со пандемијата со Ковид 19, започна со полн интензитет организирањето свадбени и други свечености, поради што Министерството за внатрешни работи уште еднаш апелира до граѓаните да се воздржат од пукање со оружје и од...

Пановски: Heвakциниpaнитe и хpoничнo бoлнитe дa нe oдaт нa cвaдби

Само вакцинирани граѓани и оние кои го прележале ковид вирусот можат да одат на свадби и семејни веселби. Останатите да ги почитуваат ковид мерките, препорачува епидемиологот Никола Пановски, по информацијата дека во Тетово, во изминатите неколку денови од свадба...

Oд yтpe cвaдби и вo зaтвopeн пpocтop, макcимyм 250 гocти

Во услови на стабилна епидемиолошка состојба и со 221 активен случај на Ковид-19, Владата вчера донесе одлука да се дозволи организирање на свадби и во затворен простор со максимум 250 лица. – На предлог на Министерството за економија Владата донесе...

Треба да се ублажат мерките за организирање свадби и прослави во затворен простор, смета заминик министерот Хасани

Заменик-министерот за здравство, Илир Хасани смета дека треба да има дополнително олеснување на мерките за организирање на прослави во затворен простор. – Треба да ги ставиме сите аргументи на маса и да донесеме одлука за олеснување на мерките, што не...

Дeнecкa oдлyкa зa кpaj нa пoлициcкиoт чac, cвaдби и зaбaви дo 1.000 лицa нa oтвopeнo

Целосно укинување од утре на полицискиот час и на ограничувањето од максимум 100 гости на свадби и прослави, како и дозвола за организација на настани, концерти и забави во клубовите и локалите само на отворено, со капацитет до максимум 50...

Д-р Пановски: Aлкoхoлoт ќe влиjae нa пoпyштaњe нa диcциплинaтa нa cвaдбитe

Според епидемиологот, д-р Никола Пановски, организирањето на свадбите ќе биде една проверка колкав е нашиот колективен имунитет. „Треба да се внимава на хигиена на рацете, да не се користи ист прибор, посебно внимание треба при посета на тоалетите, во тие...

Пановски: Преку свадбите ќе видиме колкав е нашиот колективен имунитет

После повеќе од една година конечно е дозволено организирање на свадби. Според епидемиологот, д-р Никола Пановски, организирањето на свадбите ќе биде една проверка колкав е нашиот колективен имунитет. „Треба да се внимава на хигиена на рацете, да не се користи...

Филипче кaжa oд кoгa ќe мoжe дa ce opгaнизиpaaт cвaдби и пpocлaви

Министерот Филипче изјави дека е можно да се одобри барањето на угостителите за организирање свадби и прослави, но под строго утврдени протоколи и ако дозволува епидемиолошката ситуацијаАко продолжи трендот на намалување на заразата со ковид-19, можно е од јуни...

Свадби ќе може да се организираат кон крајот на мај почеткот на јуни

На крај на мај, почеток на јуни ќе може да се организираат свадбени прослави, изјавил министерот за економија Крешник Бектеши во емисијата „Клик плус“. Тој вели дека доколку продолжи ваквата епидемиолошка ситуација, тогаш крај на мај или почеток на јуни...

Свадби од 1 јуни, само на отворено, без маски и по шестмина на маса

Комисијата за заразни болести на 15 мај ќе одлучува дали ќе одговори позитивно на барањето на угостителите да се организираат свадбени веселби со посебни протоколи. Ова е за првпат, на средбата со вицепремиерот Фатмир Битиќи, да ни биде кажано дека...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img