Свет

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички објавија ново трилатерално безбедносно партнерство наречено AUKUS. Најзначајниот дел од договорот беше американското ветување да и обезбеди на Австралија технологија...

Лавров: Се надевам дека САД нема да го претворат Балканот во фронт против Русија

Шефот на руската дипломатија вели дека ставањето на балканските држави пред вештачки избор ‘или Европска Унија или Русија’ е контрапродуктивно и неправедно. За Македонија и Албанија, пак, вели дека Русија е заинтересирана да ја промовира позитивната агенда. Русија очекува дека администрацијата...

Несреќа во Егејското Море – најмалку четворица мигранти ги загубија животите и околу 90 чекаат да бидат спасени откако им потона чамецот..

Најмалку четири лица загинаа и околу 90 чекаат да бидат спасени откако потона чамец со мигранти во Егејското море, северно од грчкиот остров Антикитира, јави дописничката на МИА од Атина. Според грчките медиуми несреќата се случила вчера, а мигрантите преку...

Бајден потпиша забpaна за увоз од кинеската покраина Ксинџијанг

Американскиот претседател Џо Бајден потпиша закон со кој се забранува увоз од Ксинџијанг поради принудната работа во тој кинески регион, објави Белата куќа. Нацрт-законот, кој доби одобрување од Конгресот на 16 декември, е дел од одговорот на Вашингтон на, како...

(Видео) Масивен верижен cyдир од 100тина возила во Висконсин

Автопатот 94 во САД е затворен по огромна несреќа во која наводно учествувале околу 100 автомобили - од кои некои изгореле целосно. Според локалниот центар за итни случаи, патиштата во областа биле покриени со мраз и лизгави, што можеби е...

Американската воена морнарица заплени оружје од Иран испратено кон Јемен

Американската воена морнарица соопшти дека запленила големо количество пушки калашников и муниција прошверцувани во рибарски брод од Иран, кои најверојатно биле испратени кон Јемен. Како што беше соопштено синоќа, патролни чамци на американската морнарица откриле оружје на рибарски брод без...

Анализите покажуваат – Омикрон е за 40-50% послаб од Делта сојот

Две студии покажуваат помал ризик од хоспитализација од Омикрон отколку од Делта сојот. Но се уште е рана фаза од ширењето на оваа варијанта и факторите како зголемена преносливост се оште можат да создадат проблеми. Во оваа фаза на Омикрон бранот...

Таблетата на „Фајзер“ е прво одобрено лекарство против Ковид-19

Американската агенција за лекови (ФДА) го одобри итна употреба против Ковид-19 првото лекарство што е важна фаза во борбата против пандемијата, и може да им овозможи на милиони пациенти да добијат третман. -Ова одобрување обезбедува ново средство за борба против...

Во Русија е регистриран МИР-19, нов лек против Ковид-19

Министерството за здравство на Русија регистрираше нов лек против Ковид-19, МИР-19, кој го изработи Медицинско-биолошката агенција, соопштија денеска претставници на институцијата. – На 22 декември 2021 година, руското Министерство за здравство го регистрираше лекот МИР-19 против инфекција со коронавирус, се вели во...

(Видео) Пливал 12 часа до брегот: Министер преживеа пад од хеликоптер

Министерот на полицијата на Мадагаскар, Серж Желе, преживеал пад од хеликоптер во морето и вели дека морал да плива 12 часа за да стигне до брегот за да се спаси. Неговиот хеликоптер паднал во водата за време на една...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img