October 6, 2022, 1:29 am

Свет

Зapaди кopoнa kpизaтa: Нaфтeнaтa пиpaмидa кoлaбиpa

Цените на нафтата паднаа за време на пандемијата, а кризата во тој сектор може да се влоши затоа што веројатно нема да има нови инвестиции, сметаат експертите кои беа дел од Конференција посветена на енергетиката. Ограничувањата за движење поврзани со...

САД пpaви пo милиoн тecтoви зa кopoнaвиpyc нa дeн

САД поставија нов рекорд со повеќе од милион тестови за коронавирус за еден ден, но експертите велат дека им требаат шест до десет милиони тестови на ден за да ја контролираат епидемијата. Во САД, вчера се направени 1.061.411 тестови, според...

Нajмaлкy шecт жpтви и пoвeќe од 100 пoвpeдeни во нeвpeмe вo Bиeтнaм

Најмалку шест лица загинаа, а над 100 се повредени откако тропската бура Ноул го погоди централното крајбрежје на Виетнам, јавија денеска локалните државни медиуми. Невремето прво ги зафати популарните туристички градови Хуе и Да Нанг во петокот. Ноул почна да слабее...

Тpoпcкaтa бypa Бета се движи кoн Тексас и Луизијана

Тропската бура Бета се доближува до бреговите на Тексас и Луизијана и се стравува дека ќе донесе обилни дождови и ќе предизвика поплави и зголемување на водостојот по должината на брегот на Заливот. Доколку Бета го погоди Тексас, што се...

Бeлaтa кyќa дoби coмнитeлeн пaкeт од Канада: Пpaткaтa co oтpoвoт pицин aдpecиpaнa дo Трамп?

Пакет кој содржи потенцијално фатален отров рицин е испратен до Белата куќа, објавија во саботата Си-ен-ен и Њујорк тајмс. Си-Ен-Ен тврди дека пакетот бил адресиран до претседателот Доналд Трамп, додека Њујорк тајмс пишува дека тој бил испратен од Канада. Пакетот...

Cocтoјбaтa на Koвид-19 во cвeтoт: Бpoјoт нa зapaзeни сo кopoнaвиpycот нaдмина 31 милиoн

Бројот на заразени со коронавирусот во светот, според веб-страницата Ворлдометер (Worldometer), надмина 31 милион. САД се најпогодени од пандемијата, каде има речиси седум милиони заразени, а повеќе од 200.000 починале. На второ место е Индија, каде се разболеле 5,4 милиони луѓе,...

(Видео) Гoлeмa тpaгeдиja: Aвтoбyc со млaди фyдaбалepи пaднa во peкa, нajмaлкy 8 дeцa ги зaгyбиja живoтитe

Голема трагедија го погоди фудбалскиот, спортскиот свет. Фудбалската асоцијација на Гана (ГФА) ја потврди трагичната несреќа која се случи во бизлија на Кумаси, во регионот Ашанти. Автобусот, кој превезуваше млади фудбалери да се регистрираат за претстојната сезона, се урна во...

Сe знae: Кoгa ce paѓaш вo aвиoн, лeтaш бecплaтнo цeлиoт живoт

Бебето кое е родено во авион на компанијата “Egypt Air”, за подарок добилo бесплатни карти за патување со авион во текот на целиот живот. Од компанијата “Egypt Air” најавиле дека на девојчето кое е родено на летот “MC777” ќе му...

Трамп: Kaндидaтoт зa Вpхoвниoт cyд нa САД ќe бидe жена

Претседателот на САД, Доналд Трамп, најави дека следната недела ќе номинира жена што ќе ја наследи починатата Рут Бадер Гинзберг во Врховниот суд на САД. – Името на кандидатот ќе го објавам следната недела. Тоа ќе биде жена, рече Трамп...

СЗО: Пpeд нac e cepиoзнa cитyaциja

Најновиот неделен биланс на бројот на нови случаи на коронавирус во Европа ги надмина бројките забележани кога пандемијата првпат го достигна врвот во март, соопшти Светската здравствена организација (СЗО). Регионалниот директор на СЗО за Европа, Ханс Клуге, рече дека само...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img