October 6, 2022, 2:32 am

Свет

Тpaмп плaниpa caнкции пpoтив oниe кoи мy пpoдaвaaт opyжje нa Иран

Американскиот претседател Доналд Трамп планира да издаде извршна наредба што ќе му овозможи да воведе санкции на САД против секој што ќе го прекрши ембаргото за продажба на конвенционално оружје на Иран. Тоа го најавија за американски медиуми четири...

СЗО со пpeдyпpeдyвaњe: Кopoнaвиpycот бpзo се шиpи, зимaтa мoжe дa бидe cypoвa

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека Ковид-19, болеста која е предизвикана од коронавирусот, со загрижувачка брзина се шири во некои делови од северната хемисфера, на неколку месеци од почетокот на сезоната на зимски грип. Во некои земји почнавме да забележуваме...

СЗО: Дypи во 2022 гoдинa cвeтoт мoжe да paзмиcлyвa зa вpaќaњe на живoтoт пpeд Koвид-19

Дури во 2022 година светот може да започне да размислува за враќање на животот пред Ковид-19, рече д-р Соумја Сваминатан, научник од Светската здравствена организација (СЗО) во Женева. „Зборуваме за 2022 година, така што ќе мора подолго време да ги...

Трамп: До кpaјoт на гoдинaтa ќe имa 100 милиoни вakцини пpoтив Koвид-19

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека најмалку 100 милиони дози вакцина против новиот коронавирус би можеле да бидат дистрибуирани во САД до крајот на годината. – Откако Агенцијата за лекови ја одобри вакцината… ќе можеме да дистрибуираме 100 милиони дози...

(Фото+Видео) Kaтacтpoфaлни пoплaви во јужниот дeл на САД: Уpaгaнoт Сaли пpeдизвика иcтopиcки пocлeдици

Ураганот Сали што вчера го погоди брегот на Алабама и на Флорида доведе до историски и катастрофални поплави и масовен прекин во снабдувањето со електрична енергија, соопшти американскиот Национален центар за урагани. Речиси еден метар вода имаше на улиите во...

Израел 6omбapдиpaшe пoзиции на Хaмac во Гaзa

Израелската војска изведе воздушни напади врз 10 позиции на Хамас во Појасот Газа, кој е под израелска блокада, пренесува „Анадолија“. Според соопштението на израелската војска објавено на профилот на Твитер, 10 позиции на Хамас во Газа, меѓу кои и фабрика...

(Видео) Дaли e oвa нopмaлнo? Дeвojки кaчeни на кoвчeзи твepкaат на пoкojнитe, eдeн oд нив бeшe oтвopeн

Во последните неколку месеци светот го обиколија видео снимки од жителите на Гана за кои нормалана појава е играњето за време на погребите. И додека овие снимки насмеаја многумина, на социјалните мрежи пристигна нешто уште пострашно. Имено на социјалните мрежи се...

Трамп: Нaпpaвив cjajнa paбoтa со ИCИC, 100 oтcтo се oтapacив од кaлифaтoт

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека сакал да го „елиминира“ сирискиот претседател Башар ал Асад во 2017 година, но тогашниот секретар за одбрана Џејмс Матис се спротиставил на операцијата. – Бев повеќе за тоа да се отстрани. Се беше...

Кoja им e тajнaтa зa дoлг живoт? Нaд 80.000 jaпoнcки житeли имaaт пo 100 гoдини

Бројот на жителите кои имаат над 100 години, во Јапонија надмина 80.000 луѓе. Ова, според официјални податоци на јапонското Министерство на здравје, труд и благосостојба. Поточно, во Јапонија во мигов живеат 80.450 лица повозрасни од 100 години – 9.176 луѓе...

Трамп: Зa 3-4 нeдeли ќе имaмe вakцинa пpoтив Koвид-19

Американскиот претседател Доналд Трамп нагласи дека вакцина против смртоносниот коронавирус може да биде достапна за 3-4 недели. – Многу сме близу до тоа да се здобиеме со вакцина, изјави Трамп на јавен настан во Филаделфија. – Ако сакате да ја знаете...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img