August 18, 2022, 8:20 am

Свет

СЗО со предупредување пред Божиќ: Подобро е да се откажат собирите отколку животот

Светската здравствена организација издаде предупредување пред Божиќните празници поради забрзаното ширење на омикронот. Подобро е да се откажат собирите отколку живот, рече лидерот на СЗО Тедрос Аданом Гебрејесус на прес-конференција, додавајќи дека треба да се донесат тешки одлуки. „Во некои случаи, тоа...

„Бионтек”: Дури и тројно вакцинираните може да го пренесат „Омикрон“

Извршниот директор на германската компанија „Бионтек”, која е еден од производителите на вакцината против Ковид-19 – Фајзер/Бионтек, изјави дека раните податоци за ефикасност на вакцината против сојот Омикрон делуваат „смирувачки”, но предупреди дека вакцините сами по себе нема да...

Илон Маск ќе плати над 11 милијарди долари данок оваа година

Извршниот директор на „Тесла“, Илон Маск, одговори на Твитер на повикот на американската сенаторка Елизабет Ворен, пишувајќи дека ќе плати повеќе од 11 милијарди долари данок оваа година. На почетокот на минатата недела, откако магазинот „Тајм“ го прогласи директорот на...

„Фејсбук“ најлоша компанија во светот за 2021 година

Технолошкиот гигант Фејсбук, неодамна преименуван во Мета е „најлошата компанија“ во светот за 2021. Ова е утврдено по гласањето на повеќе од 1.500 корисници на отворена анкета на Јаху Фајненс (Yahoo Finance). Корпорацијата на Марк Закерберг доби над 50 отсто...

Кремљ верува дека СЗО ќе го одобри Спутник V во следните месеци

Во Кремљ се уверени дека Светската здравствена организација (СЗО) во следните неколку месеци ќе го одобри Спутник V, руската вакцина против ковид-19, ја пренесе агенцијата Интерфакс изјавата на портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков. Москва во вторникот призна дека на СЗО...

Се продава првата СМС-порака во светот

Британската телекомуникациска група „Водафон“ ја понуди првата СМС-порака на светот на онлајн-аукција. Тие одлучиле да пласираат СМС на аукцијата, испратена во 1992 година во која се честита Божиќ. Според пишувањето на странските медиуми, купувачот на т.н. НФТ (незаменлив токен) ќе добие...

Истражување: Омикрон е помалку ефикасен во нападот на белите дробови од претходните соеви

Видот на омикрон на коронавирус е помалку ефикасен во нападот на белите дробови од претходните варијанти на ковид, според една британска студија. Студијата на Институтот за терапевтска имунологија и заразни болести во Кембриџ заклучи дека протеинските мутации, кои му овозможуваат...

САД бомбардирале погрешни мети на Блискиот Исток и убиле илјадници цивили…

Нападите на армијата на САД со дронови во Ирак, Авганистан и Сирија, биле засновани на „погрешни разузнувачки податоци“ и тоа довело до илјадници цивилни жртви, вклучувајќи жени и деца, вчера објави весникот „Њујорк тајмс“. Нападите на американските беспилотни летала врз...

(Видео) Шокантно: Одмаздољубливи мajмуни во Индија убиле околу 250 кучиња, фрлајќи ги од високи дрвја или згради

Група мајмуни во Индија во последниот месец убиле околу 250 кучиња од одмазда, фрлајќи ги од високи дрвја или згради. Жителите на едно мал индиски град, со околу 5.000 жители, на 480 километри од Мумбаи, велат дека мајмуните почнале да...

Стотици луѓе чекаат во редови за пасош, во желба да го напуштат Авганистан

Стотици луѓе денеска стојат во редови пред канцелариите за пасоши во авганистанската престолнина Кабул, еден ден откако талибанската влада соопшти дека повторно ќе почне да издава патни исправи. Како што пренесува „Гардијан“, многумина почнале да чекаат претходната ноќ, очајни да...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img