February 26, 2024, 6:11 pm

СДСМ

Шеќеринска поднесе оставка – „Не се согласував со политиките на СДСМ“

Министерката за одбрана објави дека нема да биде дел од новата влада, поради „принципиелни причини“, односно, поради тоа што не се согласува со дел од политиките на СДСМ во изминатиот период. На почетокот на годината, се повлече и партиското...

„Булдожерот од Бихаќка“ Миле Зечевиќ нов генсек на СДСМ?

„Булдожерот“ на СДСМ, како што себеси се нарече Миле Зечевиќ, поранешен советник на премиерот Зоран Заев и поранешен директор на УБК е кандидат за нов генерален секретар на партијата, дознава 24 ИНФО од извори во партијата. Новиот лидер на СДСМ,...

Заев: Првиот успех на Ковачевски ќе биде меѓувладина конференција со ЕУ

Ковачевски порачувам да ги чува вредностите на СДСМ, солидарноста, слободата демократијата, еднаквоста помеѓу граѓаните. Да го чува целиот демократски капацитет и потенцијал бидејќи преку оваа партија и е потребен на татковината. Тоа се вредности поради кои сме прелеале и...

Ковачевски најави промени во раководството на СДСМ

Планирам да предложам нови членови на Централниот одбор, како и раководство на партијата кое ќе вклучува од постојните оние кои беа избрани пред само 7 месеци, но и ќе предложам нови членови Сакам прво да разговарам прво со сите...

Ковачевски ја презеде функцијата претседател на СДСМ, Заев му порача да ја чува најголемата и државотворна партија

Попладнево во седиштето на СДСМ се одржа примопредавање на функцијата претседател на партијата. Поранешниот претседател Зоран Заев, на новоизбраниот претседател Димитар Ковачевски му ја честиташе победата на внатрепартиските избори и му посака успешен мандат. - Претседателе ти посакувам среќа, мудроста...

Приватизација на брзата помош? – Владата турка закон по скратена постапка

Во соопштение до медиуми испратено од политичката партија Левица, тие обвинуваат дека владата планира да ја приватизира брзата помош. - „Министерот за здравство (во заминување) – Венко Филипче, преку навидум бенигни измени на Законот за здравствена заштита, предложени по скратена...

Мицкоски: Ако Македонија нема почеток на преговорите, Алтернатива тогаш треба да излезе од влада, не ја гледам нивната улога таму

Христијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ во интервју за Македонската телевизија вели дека со Алијанска на Албанците и останатите политички партии кои се дефинираат како опозициски додавајќи дека таа соработка се базира на темелни вредности. И со Алијанса за Албанците и...

Останува мојот kpитички однос: Ременски му честиташе победа на Ковaчевски

Единствената жена-кандидат на вонредните внатрепартиски избори во СДСМФросина Ташевска Ременски, која освои 2.836 гласови од социјалдемократите, очекува со изборот на Димитар Ковачевски за нов лидер СДСМ да се врати на победничките шини. Таа им се заблагодари на членовите и...

(Видео) Сепак ќе не шитнат – Ковачевски избега од одговор за преговорите со Бугарија

Новиот лидер на СДСМ невешто го избегна одговорот на едно од клучните прашања за македонскиот народ, поврзано со спорот со Бугарија. „Господине Kовачевски, доколку го добиете мандатот за состав на владата, кои ќе бидат вашите ставови по однос на прашањето...

Избраникот на Заев со над 13 000 гласови предност пред Ременски и Деспостовски по 84 пребројани гласачки места

Од 193 избирачки места 84 обработени Ковачевски 14.953, Ременски 1009 и Деспотовски 1213 гласови објави 24Инфо. На еден час пред затворањето на гласачките места, до 18.00 часот, на вонредните избори за претседател на СДСМ гласале 40.220 членови, односно 78,5 отсто...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img