December 3, 2023, 6:52 pm

СДСМ

(Видео) Деспотовски ја искара Ременски што даваше изјава: Екс потпретседателката незадоволна од малата излезност и фаворизирањето на Ковачевски

Фросина Ременски, која заедно со Димитар Ковачевски и Јован Деспотовски денеска учествуваше во трката за нов лидер на СДСМ, во изјава за медиумите истакна дека не е задоволна од излезноста „Она што сакам да го истакнам вечерва е дека од...

Неофицијално: Ковачевски е новиот претседател на СДСМ

Денес во СДСМ се одржа избор на претседател на партијата. Во трка беа тројца кандидати Јован Деспотовски, Димитар Ковачевски и Фросина Ременски, за кои се гласаше на непосредни избори. Неофицијално, новиот претседател на СДСМ е Димитар Ковачевски, поранешен министер...

(Видео) Следете во живо: Избор на претседател на СДСМ

Денес во СДСМ се одржа избор на претседател на партијата. Во трка беа тројца кандидати Јован Деспотовски, Димитар Ковачевски и Фросина Ременски, за кои се гласаше на непосредни избори.

До 14.00 часот вкупно гласале 27.248 членови на СДСМ, или 47% од активно регистрираните членови

Гласањето на вонредните избори за претседател на СДСМ на сите 194 гласачки места се одвива непречено, без застои во мирна и демократска атмосфера, со почитување на мерките за заштита од коронавирусот. Според последните информации од Централната изборна комисија, до 14.00...

Ременски, Деспотовски и Ковачевски гласаа за нов лидер на СДСМ

Вонредните внатрепартиски избори за претседател на СДСМ се одржуваат денеска. Ременски гласаше во општинскиот штаб во Ѓорче Петров на вонредните вантрепартиски избори. Денеска гласаше кандидатот за претседател на СДСМ Јован Деспотовски во општинскиот штаб во Центар на вонредните вантрепартиски избори. Кандидатот за...

СДСМ го избира наследникот на Заев

Денеска партиските членови и претставници на СДСМ ќе изберат лидер на својата партија. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев оставката ја најави ноќта на 31 октомври, како чин на политичка одговорност, откако стана јасно дека СДСМ изгуби на локалните избори. Фросина...

Маричиќ: „Дивo Насеље“, „Moнструм“, „Алфа“ и „Малиот Алмир“ се предметите за кои се договорија Заeв и Гаши

„Диво Насеље“, „Монструм“, „Алфа“ (за убиството на полицаец од единицата „Алфа“ кај ПМФ во Скопје) и „Малиот Алмир“ се случаите за кои е назначено дека ќе има меѓународен мониторинг во договорот што го потпишаа премиерот Зоран Заев и претседателот...

„Имам визија и план“: Ковачевски ќе ја враќа СДСМ на победичките патеки…

Димитар Ковачевски, кандидатот за претседател на СДСМ ја побара поддршката од граѓаните на претстојните внатрепартиски избори во СДСМ изјавувајќи дека има визија и план како партијата повторно да се врати на победничките патеки. Тој вели дека работите мора да...

Последниот чин за уништување на Македонија е новата „Пластелин коалиција“ – Мицкоски од Штип

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во изјава за медиумите од Штип вели дека во градот ветените проекти започнуваат со реализација. „Обврските кои ги имаме спрема граѓаните мора да се реализират. Во Штип ќе се формира економски совет, за соработка...

(Фото) Кандидатите влечеа ждрепка: Утврден редоследот на гласачкото ливче за вонредните избори за претседател на СДСМ

Согласно Роковникот и Правилникот, Централната изборна комисија денеска одржа жрепка за редоследот на кандидатите на гласачкото ливче за внатрепартиските избори за претседател на СДСМ. Според жрепката, редоследот на гласачкото ливче на вонреднте внатрепартиски избори е следниот: 1 Димитар Ковачевски 2 Фросина Ременски 3...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img