October 6, 2022, 8:43 pm

СДСМ

(Видео) Започна средбата на претставници на политичките партии од владината коалиција

Започна средбата на претставници на политичките партии од владината коалиција. Партски извори велат дека Заев сака да ги информира партнерите за договорот постигнат со лидерот на Алтернатива, Африм Гаши за влез на партијата во владата. Ова следува откако лидерот на ЛДП,...

Алтернатива ги добива здравство, администрација и МЕПСО

Лидерот на Алтернатива Африм Гаши на свиканата седница на Централното собрание на партијата пред членовите вечерва ја презентира понудата на премиерот Зоран Заев за Алтернативата да стане дел од Владата. Како што неофицијално дознава Алсат, партиското тело меѓу другото ќе...

СДСМ прифати три кандидатури, едната е отфрлена

Партиските органи на СДСМ прифатија три од поднесените четири кандидатури за претседател на партијата. Рокот за поднесување на кандидатури за претседател истече вчера, поднесени се четири кандидатури. Денеска согласно правилата заседаваше Централната изборна комисија и одлучија дека три кандидатури се...

Четворица кандидати за лидер на СДСМ

Централната изборна комисија на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска ќе ги верификува кандидатурите кои ги исполнуваат критериумите за избор на претседател на партијата, откако вчера во 16 часот заврши рокот за пријавување. Доставени се четири кандидатури за партиски лидер на...

Деспотовски поднесува кандидатура за лидер на СДСМ

Во моментов актуелниот директор на Дирекција за Технолошко-индустриски развојни зони, Јован Деспотовски во партиското седиште и официјално ја поденсува својата кандидатура за претседател на владејчката СДСМ. Тој вчера најави дека сериозно размислува да се кандидира, но дека прво сака да...

Уште еден член на СДСМ поднесе кандидатура за лидер

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска информира дека до Централната изборна комисија, кандидатура за претседател на партијата поднел и Властимир Алексовски. Властимир Алексовски е член и активист на СДСМ од општинската организација на партијата од Куманово. По анализирање на поднесената документација...

Ковачевски за Фокус: Ќе се кандидирам за лидер на СДСМ

Откако СДСМ вчера ја утврди оставката на лидерот Зоран Заев и распиша внатрепартиски избори по пат на непосредно гласање, прв кој најавува кандидатура за партиски лидер е Димитар Ковачевски, актуелен заменик-министер за финансии и член на Извршниот одбор на социјалдемократите. -Во рокот од...

СДСМ ќе избира нов претседател на 12-ти декември

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска синоќа информираше дека седницата на ЦО на СДСМ било одлучено дека со понудената оставка на Заев ќе започне процес на нови избори за претседател на партијата. -Изборите ќе се одржат на 12-ти декември. Постапката за...

СДСМ денеска одлучува за оставката на Заев

Седницата на Централниот одбор на СДСМ, која беше одложена во вторникот поради тридневната жалост, треба да се одржи вечер и на неа се очекува да биде разгледана оставката на претседателот на партијата Зоран Заев. Доколку оставката биде прифатена, почнува постапка...

СДСМ утре ќе расправа за оставката на Заев, Алтернатива за влез во владината коалиција

По одложувањето на закажаните состаноци на Централниот и Извршниот одбор на СДСМ поради деновите на жалост, утре партиските органи на социјалдемократите ќе се изјаснат за оставката на нивниот лидер Зоран Заев. И раководството на Алтернатива утре конечно ќе реши дали...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img