December 8, 2022, 7:41 am

СДСМ

(Видео) Заев ќе побара во вторник да биде свикан Централниот и Извршниот одбор на СДСМ за да се констатира неговата оставка

Лидерот на СДСМ и актуелен премиер Зоран Заев ќе побара од органите на партијата во вторник да биде свикан Централниот и Извршниот одбор за да се констатира неговата оставка и да почне постапката за избор на нов лидер. Идниот...

ДУИ не дозволиле Заев да ги оствари ветувањата кон останатите коалициони партнери

Првиот човек на ДПА, Мендух Тачи вели дека премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев не ги почитувал доволно БЕСА и ДПА и оти велел дека тоа го прави поради тоа што ДУИ не дозволувал. Тој во гостувањето на ТВ...

Пренџов: СДСМ во 5 години има направени нула километри автопат

Институциите не го прават буџетот. Буџетот го прават кадри на СДСМ и ДУИ, бидејќи кадри на СДСМ и ДУИ раководат со сите државни институции во Република Македонија, вели пратеникот од ГРОМ Љупчо Пренџов во вечерашното гостување во емисијата Топ...

Наследникот на Заев ќе биде некој „од внатре“: Премиерот во оcтавка утре на координација во СДСМ

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, кој најави повлекување и од премиерската и од партиската функција после поразот на локалните избори, денеска ги продолжи интензивните консултации со коалициските партнери во владата, во насока на избор на нов премиер,...

Кирацовски: Очекyвав целосна оставка од раководството од солидарност кон Заев, лидер од таков калибар ќе биде тешко да се замени

Поранешниот генерален секретар на СДСМ, Александар Кирацовски во изјава за “Утрински брифинг” вели дека очекувал целосна оставка од актуелното раководство на партијата, пред се како што вели од солидарност кон лидерот Зоран Заев. -Партијата треба да биде отоврена за нови...

(Анализа) ВМРО-ДПМНЕ апсолyтен пoбeдник на избopите – Мицкоски бара бpзи и пpeдвpeмени пapлaмeнтapни избopи

КУРИР направи и анализа во бројки од двата круга од локалните избори, како и паралела со бројките доколку локалните избори би биле парламентарни, бројките се следни: Локалните избори во Македонија завршија, а според бројките ВМРО-ДПМНЕ освои 42 општини и градот Скопје, додека СДСМ...

Таравари: Од денес почнавме формални преговори за ново мнозинство, СДСМ тоне секој ден

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари, вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 откри дека од денеска започнале формални преговори за ново мнозинство. „Моменталното владино мнозинство има 62 пратеници, а опозицијата има 58. СДСМ тоне секој ден се повеќе и...

Покрената иницијатива за поддршка за Зоран Заев да остане на чело на СДСМ

Претседателот на ОО СДСМ Куманово, Мартин Костовски, преку социјалните мрежи покрена иницијатива за поддршка на Зоран Заев. Костовски апелира до сите социјалдемократи во државата за безрезервна поддршка за Заев да остане на лидерската позиција во СДСМ „Јас Мартин Костовски претседател...

Кoj ќe гo нacлeди Заев: Николовски во Влaдaта, Лукаревска вo пapтијaтa?

Откако Зоран Заев најави оставка на премиерската и на лидерската позиција во СДСМ веќе почнаа предвидувањата и комбинаторките кој ќе го наследи. Многу е веројатно дека оној кој ќе биде избран најпрво за премиер ќе биде и нов лидер на...

Пoбeдa нa ВМРО-ДПМНЕ во вкyпнo 42 oпштини и Гpaд Скопје, СДСМ со 16 гpaдoнaчaлнички мecтa

Заврши вториот круг од локалните избори во земјава кои претседателот на Државната изборна комисија Александар Даштевски ги оцени како успешни, на кои за првпат беа употребени апарати за отпечаток од прст. На страната на ДИК се објавени резултатите од 100...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img