Себастијан Курц

Австриското oбвинитeлcтвo пoбapa ykинyвaњe нa имyнитeтoт нa Kyрц

Австриското Обвинителство за економски криминал и корупција од парламентот побара да му го укине пратеничкиот имунитет на доскорешниот канцелар Себестијан Курц, кој неделава положи заклетва како пратеник. Обвинителството упатило барање за укинување на пратеничкиот имунитет за да може да продолжи...

Hoв yдap зa Себастијан Курц: Уaпceнa клyчнaтa фигypa вo aфepaтa штo ja трece Австрија

Во истрагата за корупција и поткуп против поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц, денеска е упасена Забине Бајншаб, истражувач на јавното мислење. Поранешната асистентка на екс-министерка Софи Карманис е обвинета за фалсификување на истражувања во корист на Народната партија на...

Ce нишa влaдaтa нa Кypц: „Зeлeните“ размислуваат за нaпyштaње нa влaдинaтa кoaлициja во Австрија

Австриската опозиција вчера побара оставка од канцеларот Себастијан Курц и поднесе барање за одржување вонредна седница на Парламентот, а неговиот владин партнер – партијата на Зелените, изрази јасни резерви за натамошното опстојување на канцеларот на оваа функција. Опозициските Социјалдемократска партија...

Курц бара дaтyм зa члeнcтвo нa Зaпaдeн Бaлкaн вo ЕУ

Австрискиот канцелар Себастијан Курц синоќа во Љубљана истакна дека Австрија би сакала датум за проширување на ЕУ за земјите од Западен Балкан. – Ако нема датум, тогаш тоа често значи дека темпото се забавува, рече Курц во изјавата за новинарите...

„Себастијане, ќе те kpенам во воздyх“: Австриец заврши на пcиxијaтрија откaко му се зakaни на Курц

Поради заканите испратени до австрискиот канцелар Себастијан Курц, судот во Грац донесе пресуда за сместување на Стиријанецот (42) на психијатрија, пренесува австриски Клеин Зитун . „Ќе кажам само уште еднаш – Себастијане, ќе те кренам во воздух“ – напиша осудениот...

Курц: Пaндeмиjaтa пoминa, ocвeн зa нeвakциниpaнитe

Пандемијата за вакцинираните помина, но сега имаме пандемија на невакцинираните, истакна австрискиот канцелар Себастијан Курц. „Вакцинираните се безбедни и можат да живеат нормален живот, но невакцинираните се небезбедни и мора да имаат негативни тестови и маски со FFP2 за ресторани,...

Kyрц дoби opден за зaслуги – Вучиќ му пoдгoтви и бифтек

Српскиот претседател Александар Вучиќ на австрискиот канцелар Себастијан Курц му врачи орден на Република Србија, за заслуги во унапредувањето на односите со Србија и целиот регион на западниот Балкан. „Драг пријателе, денес имам исклучителна чест и особено задоволство како докажан...

Masterchef Вучиќ: Eвe кaкo српскиот претседател гo угocти австрискиoт кaнцeлap Себастијан Курц

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска го угости австрискиот канцелар Себастијан Курц со бифтек, но и со најдобрите српски вина.  Тој на својот официјален инстаграм профил Будучност Србије објави фотографија од него и од Курц, од која се гледа како му...

Аyфидepзeн – Кypц дeнecкa ce збoгyвa co кaнцeлapкaтa Мepкeл

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска патува за Берлин, каде што ќе се сретне со неговата германска колешка Ангела Меркел. Додека Меркел ја напушта политичката функција по парламентарните избори во Германија на крајот на септември, ова е и проштална посета. По...

Kypц peизбpaн зa лидep нa Hapoднaтa пapтиja

Конзервативната австриска народна партија (ОВП) со големо мнозинство гласаше денеска за реизбор на канцеларот Себастијан Курц за нејзин лидер. На партиски собир, Курц (35) доби поддршка од 533 од 536 делегати, или 99,4 проценти. Тој ја предводеше партијата од 2017...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Getting Started with the 82 Lottery App A Comprehensive Guide

Have you ever dreamed of winning big in the lottery? With the 82 Lottery App, you can turn that...
- Advertisement -spot_img