СЕЛА

(Видео) Eвaкyиpaни чeтиpи ceлa и тypиcти вo Грција пopaди пoжapи

Шумските пожари што избија денеска во западниот дел на Пелопонез ги принудија грчките власти да евакуираат четири села, како и туристи од плажите.Пожарот избувна во планинска шума, на околу 30 километри источно од Патра, изјави министерот за цивилна заштита,...

Пpeкy 150 хpвaтcки ceлa ocтaнaлe бeз нитy eдeн житeл

Според последниот попис, ширум Хрватска има 150 села во коишто повеќе нема ниту еден жител, а повеќето од нив се во општината Делнице и во Карловачката жупанија и Истаркста жупанија, пишува „Вечерњи лист“. како што пишува весникот, со оглед на...

Бeз кoмeнтap..: Двe ceлa вo cкoпcкo 48 чaca бeз cтpyja и вoдa – „He cнajдe гoлeмa хaвapиja, хpaнaтa вeќe ни ce pacипa“

Селата Сушица и Дивље два дена се без струја и вода. Како што велат самите веќе два дена немаат струја, а со самото тоа и вода бидејќи не работат пумпите. „Голема Хаварија не снајде, фрижидерите веќе се стопени, храната е расипана“,...

ПРОТЕСТИ ВО ГОСТИВАР:Алијанса за Албанците денеска ќе протестира пред општина Гостивар

Со слоганот „Стоп за политизирање на образованието“, Алијанса за Албанците- Гостивар, денеска од 12:00 часот, ќе одржи протести пред општинската зграда во Гостивар, пренесува порталот на албански јазик Фол. Централната власт ги презеде овластувањата на градоначалникот Арбен Таравар во областа...

СЕЛА ДЕЦИДЕН:Двојазичност и бинационална држава

Со речиси апсолутно мнозинство, на денешниот Конгрес на Алијансата за Албанците, поточно со 607 гласа за, и само еден против, Зијадин Села е изгласан за претседател на партијата. На Конгресот беа избрани и 163 членови на Централниот одбор во кој...

ПРИТВОР ЗА НАПАЃАЧИТЕ НА СЕЛА: Таткото и синот се соочуваат со најмалку пет години затвор

Скопското обвинителство прво ги сомничеше таткото и синот за учество во толпа што ќе стори кривично дело, но вчера ја смени квалификацијата и според доказите тие сега ќе одговараат за обид за убиство, за што најмалата казна е пет...

ВМРО-ДПМНЕ:Криминалецот Заев не смее да осуди ниту една негаторска изјава која доаѓа од Зијадин Села, Билал Касами, Еди Рама и ред други

Криминалецот Заев со својата антидржавна политика ги разгорува иредентистичките и шовинистичките страсти во регионот и затоа не смее да осуди ниту една негаторска изјава која доаѓа од Зијадин Села, Билал Касами, Еди Рама и ред други, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Во...

СЕЛА СО ЗАКАНА: Или бинационална држава или Албанците во Македонија ќе формираат федерација!

Коалицискиот партнер на Зоран Заев, човекот од кого ќе зависи функционирањето на новата влада, Зијадин Села најавува формирање на федерација доколку Македонија не станела бинационална држава. Ние во ниту еден момент нема да се откажеме од бинационална држава. Или целосна...

СЕЛА: Или целосна рамноправност помеѓу Албанците и Македонците или ние Албанците тука сите заедно ќе формирање федерација

Главниот фактор кој во идната коалиција на Зоран Заев треба да ги носи реформските процеси, Зијадин Села вчера за Телма потврди дека останува на се што кажал пред сопствените избирачи во предизборниот период. Села, во изјава за телевизија вели дека...

(Видео) ПРВА РЕФОРМА ВО ИДНАТА ВЛАДА НА ЗАЕВ И СЕЛА: Ќе бркаме Македонци од работа!

Коалициониот партнер на Зоран Заев, од кого ќе зависи функционирањето на идната влада која Заев се обидува да ја направи со албанските партии игнорирајќи ја волјата на мнозинството Македонци, Зијадин Села, скандалозно најавува како ќе функционира новата власт и...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img