семејно насилство

Маж си ја претепал вереницата по претходна расправија…

Одделението за внатрешни работи – Струга поднесе кривична пријава против 28-годишниот Н.Н за семејно насилство, односно нанесување телесна повреда при вршење семејно насилство. Секторот за внатрешни работи Охрид денеска соопшти дека лицето на 10 август годинава физички ја нападнало вереницата,...

Страшна работа…: Малолетно дете жртва на семејно насилство во Велес

Во сабота вечер во 19.30 часот од полициски службеници од СВР Велес бил лишен од слобода 44 годишниот Ф.Р. од Велес постапувајќи по претходна пријава дека околу 16.00 часот пријавениот во Велес му нанел повреда на неговиот малолетен син. Како...

Страшна работа…: 30-годишен велешанец си ја истепал својата сопруга

На 28.11.2021 год. во СВР Велес Р.С.(30) од Велес пријавила дека околу 12.00 часот во куќа на ул.„8-ма Велешка бригада“, каде живее со невенчаниот сопруг А.В.(30) по претходна расправија била физички нападната од него, информираат надлежните власти. А.В. е лишен...

Нapoдoт cпoбyдaле…: Житeл oд Гостивар ja пpeтeпaл coпpyгaтa, co нoж зaмaвнaл кoн ќepкaтa

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен предлог против 43 – годишен гостиварец за кривичните дела – Телесна повреда од член 130 став 2 во врска со став 1 и Загрозување на сигурноста од член 144 став 2 во врска...

Ja нaпaднaл пoвeќe пaти вo изминaтиoт пepиoд – тeтoвчaнкa гo пpиjaвилa пopaнешниот сопpyг

Триесетгодишна жителка на Тетово вчера во 11 часот и 25 минути во СВР Тетово пријавила дека нејзиниот поранешен сопруг С.Р.(36), исто така, од Тетово, а со кого живееле во иста куќа, во текот на овој месец повеќе пати физички...

(Видео) Poдитeлитe oд пekoлoт: Млади мајка и татко од Македонија кoи живeaт вo Германија извpшyвaлe нeвидeнa тopтypa вpз нивнитe дeцa…

Маж и жена од Македонија се осудени од судот во Менхенгладбах, мал град во близина на Дизелдорф, бидејќи таткото ги тепал синот и ќерката, а мајката не презела ништо да го спречи. Таткото, на 24 годишна возраст, и мајката, на...

Вpaбoтeн вo МBP, и пopaнeшeн гpaдoнaчaлник нa Петровец од СДСМ cи гo пpoбoдeл cинoт двa пaти co нoж – oвa ce дeтaлитe

Вчера по кратка расправија во село Ржаничино, Звонко Цветковски (53), вработен во Бирото за јавна безбедност во МВР и поранешен градоначалник на Петровец од СДСМ, со две убодни рани во стомакот си го ранил синот Ј.Ц. (22). Од МВР...

40 годишен маж ја нaпaднaл и пpeтепал сопствената мајка

ОВР Струга поднесе кривична пријава против М.К.(40) од Вевчани поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „телесна повреда при вршење семејно насилство". Т ој, на 04.09.2021 година, во дворот од семејната куќа во Вевчани, физички ја нападнал...

Бoг дa чyвa…: Жител од Кoчaни ja нaтeпaл cвojaтa мajкa

Кочанската полиција приведе триесет и четиригодишен кочанец кој физички ја нападнал својата мајка. Настанот се случил во нивната семејна куќа. „На 12.09.2021, полициски службеници од Полициската станица Кочани го лишиле од слобода Е.А.(34) од Кочани затоа што околу 16.00 часот...

Арсовска: Бopбата пpoтив нacилcтвото врз жените и семејното нacилство треба да биде во фокусот на грижата на Скопје за скопјани

Денеска, независната кандидатка за градоначалник на град Скопје поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска оствари пријатен разговор со Елена Димушевска, извршна директорка на Национална мрежа против насилство врз жените и семејно насилство „Глас против насилство”. Таа на својата официјална Фејсбук страница...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img