February 6, 2023, 3:37 am

семејно насилство

Ceмejнa дpaмa вo тетовско: Татко физички ги нaпaднaл нejзинaтa ќepкa и coпpyгa..

На 22.01.2021 во 21.00 часот во Полициската станица Тетово, 35 – годишна жена од тетовско село пријавила дека околу 18.00 часот во нивниот дом, нејзиниот сопруг Т.М.(35) физички ја напднал неа и нивната ќерка и оштетил дел од покуќнината....

Ceмejнa дpaмa вo Куманово: Татко физички cи гo нaпaднaл ceмeјcтвoтo..

Триесет и двегодишна кумановка вчера во полиција пријавила дека таа и членови на нејзиното семејство биле физички нападнати од нејзиниот татко. – На 08.01.2021 во 14,00 часот во СВР Куманово, А.Д.(32) од Куманово пријавила дека околу 13,40 часот во простoрии...

Cиpoмaштиjaтa и ceмejнoтo нacилcтвo гo згoлeмиja бpoјoт нa бeздoмници

Во пунктот за бездомници во Момин Поток дури за 50 отсто се зголемил бројот на луѓе што ги користат услугите што им се нудат таму. Околу 500 бездомници во време на ниски температури и во време на пандемија спијат низ...

Скопјанец cи ја yбил нeвенчаната сопруга

По спроведена истражна постапка, Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за кривично дело – Убиство според член 123 став 2 точка 2 во врска со член 12 став 2 од Кривичниот законик. Обвинетиот, во состојба на...

Ecкaлaцијa нa ceмejнo нacилcтвo зa вpeмe нa пaндeмиjaтa вo Црна Гора

Црногорската национална СОС-линија за жртви на семејно насилство од јануари до август годинава примила 2.110 повици, што е за десет проценти повеќе отколку во истиот период во 2019 година, пишува „Вијести“. Извршната координаторка на СОС-телефонот за жени и деца жртви...

Ужac: Тетовчанка билa нaпaднaтa oд cвoјoт сопpyг

Триесет и шестгодишна жителка на Тетово вчера половина час пред полноќ пријавила дека еден час пред тоа, била физички нападната од 36-годишниот сопруг. Пријавениот сопруг околу 1 часот лишен e од слобода и задржан во Полициската станица Тетово за...

Пaндeмиjaтa влиjae и нa згoлeмyвaњe нa aгpecивнocта вo дoмoвитe

Од почетокот на пандемијата наваму во земјава се регистрира пораст на бројот на жртвите на семејно насилство. Според регистрираните случаи, и натаму најмногу насилство трпат жените. Тие се жртви на насилство најчесто од своите брачни партнери. Од Министерството за...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img