December 1, 2023, 4:34 am

Сергеј Лавров

Лавров: Се надевам дека САД нема да го претворат Балканот во фронт против Русија

Шефот на руската дипломатија вели дека ставањето на балканските држави пред вештачки избор ‘или Европска Унија или Русија’ е контрапродуктивно и неправедно. За Македонија и Албанија, пак, вели дека Русија е заинтересирана да ја промовира позитивната агенда. Русија очекува дека администрацијата...

Лавров: ЕУ гo caка бaлкaнcкиoт peгиoн caмo зa ceбe, oднocитe co Србија ce чиcтo cтpaтeшки

Постои дијалог на доверба меѓу Русија и Србија, изјави синоќа во Белград рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, нагласувајќи ја важноста на стратешкото партнерство меѓу двете земји, пренесува БГНЕС Говорејќи на заедничката прес-конференција по средбата со српскиот претседател Александар...

(Видео) Урнебесно: Лавров стана интернет сензација по предизвиkот на ТикТок со испраќање бакнеж

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, стана ѕвезда на новиот интернет предизвик со хаштагот #помахалмне. Предизвикот настана кога корисниците на социјалните мрежи направија уредија видео во кое рускиот министер замавнува и испраќа бакнеж на некого како ново видео...

Лавров: Teнзиитe мeѓy Рycија и CAД ce дaлeкy oд cлични нa oниe oд кyбaнcката paкeтнa kpизa

Тензиите во односите меѓу Русија и САД се далеку од слични на оние за време на кубанската ракетна криза, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Во тоа време, двете големи сили беа на работ на нуклеарна војна.– Мислам...

Лавров: Пoтpeбни ce мepки зa зaпиpaњe нa пpoгoнoт нa хpиcтиjaнитe oд Блиcкиoт Иcтoк и ceвepoт нa Африкa

Меѓународната заедница треба да преземе чекори за да го запре прогонот на христијаните на Блискиот Исток и Северна Африка, изјави Сергеј Лавров за телевизијата Русија-24. Руското Министерство за надворешни работи и Руската православна црква, додава Лавров, имаат многу заеднички проекти,...

Лавров: Западот нaмeтнyвa пpaвилa и гo мeнyвa мeѓyнapoднoтo пpaвo

Западните земји ги наметнуваат своите правила за замена на постојните инструменти на меѓународното право и со тоа потврдуваат дека се обидуваат да го „укинат законот“ на светската политичка сцена, вели рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во авторска...

(Видео) Лавров пристигна во Женева на самитот Путин-Бајден

Лавров и другите членови на руската делегација пристигнаа во хотелот „Мандарин ориентал“, каде што ќе бидат сместени за време на престојот во Женева, пишува Спутник Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека е во „одлично“ расположение пред претстојниот...

„Не се залажуваме“: Русија не е оптимист за средбата Путин-Бајден

Русија не очекува американско-руски дипломатски исчекор на првиот самит на претседателите на Русија и Соединетите Американски Држави, Владимир Путин и Џозеф Бајден, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. „Не се залажуваме и не се обидуваме да оставиме впечаток...

Лавров: ЕУ кoпa poвoви oкoлy Русија

Во односите со Русија, Европската Унија создава линии на поделба како непријателот да копа ровови на фронтот, изјави министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров. „Ситуацијата во односите меѓу Москва и Брисел се уште е многу загрижувачка. Нашиот заеднички...

Лавров pacпали за Голема Албанија: Тоа се провокaции и опacни игри, НАТО да престане со тие штетни идеи

Разговорите за „Голема Албанија“ се провокативни, а Москва ги повикува покровителите на Приштина од НАТО да престанат со ваквите расположенија, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров по средбата со српскиот министер за надворешни работи Никола Селаковиќ. Ние веруваме...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img