August 10, 2022, 9:36 am

Сергеј Лавров

Лавров: Односите меѓу Русија и ЕУ се распapчени

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека Европската унија ја смета Русија за странец и подготвеноста на Москва да ги прекине односите со Брисел е поврзана со фактот дека „тие односи повеќе не постојат“. Во интервју за телевизијата...

Лавров: САД водат каубојска политика

Говорејќи за реториката на американските политички кругови кон Русија, Лавров рече дека внатрешната политичка ситуација во САД ескалирала до крајност. „Постојат каубојски расправии за кој е подобар. Но, тоа е нормална манифестација на американската политика, особено денес. Ескалираше до крајност...

Лавров со yлтимaтyм за нормализирање на односите со ЕУ

Москва не беше иницијатор за заладување на односите со Европската унија и е насочена кон нормализирање на соработката во одредени области доколку агендата за дијалог не биде жртвувана на геополитички интереси, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Според...

Лавров без дипломатски ракавици: Европската Унија не е сигурен партнер на Русија

Европската унија во оваа фаза не може да се смета за сигурен партнер за Русија, но Москва се надева дека Брисел на крајот ќе обрне внимание на нејзините витални интереси, рече рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на...

Лавров му порача на Борел: Не мешајте се во внатрешните работи на Западен Балкан

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ја повика ЕУ да ја зајакне соработката, но и да го почитува принципот на немешање во внатрешните работи на суверените држави на Западен Балкан. „Би било добро да се договорат за принципите што...

Лавров: Инцидентот со Навални е лажен

Москва има причина да верува дека инцидентот со рускиот опозициски лидер Алексеј Навални бил лажен, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на заедничката прес-конференција со неговата шведска колешка Ан Линд. „Што се однесува до случајот Навални,...

Продолжува балканската тура: Лавров денес во посета на Хрватска

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ја заврши официјалната посета на Хрватска со свеченото отворање на новата зграда на руската амбасада во Загреб, а на крајот од посетата се сретна и со хрватскиот претседател Зоран Милановиќ. Претседателот на Хрватска,...

(Фото) Лавров испрати порака до Србите пред да се качи во авионот

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров вечерва ја заврши официјалната посета на Србија, а беше придружуван од министерот за надворешни работи Никола Селаковиќ од аеродромот „Никола Тесла“ во Белград. При влегувањето во авионот, Лавров се сврте кон домаќините, мавтајќи...

(Видео) Лавров во Храмот на Свети Сава го читаше писмото што Путин го напиша специјално за пригодатa

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров прочита писмо од претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, во Храмот Свети Сава, во кое им се обраќа на сите граѓани на Србија. „Почитуван господине претседател, драги пријатели, Јас срдечно го честитам овој важен настан -...

Лавров во посета на Србија

По посетата на Босна и Херцеговина, Лавров на белградскиот аеродром беше пречекан од министерот за надворешни работи на Република Србија, Никола Селаковиќ. Покрај него, присутни биле амбасадорот на Русија во Србија, Александар Бочан-Карченко и амбасадорот на Србија во Русија,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img