Сергеј Лавров

Лавров: Народите на Босна и Херцеговина сами да одлучуваат

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров по средбата со министерката за надворешни работи на Босна и Херцеговина, Бисера Турковиќ, ја повтори поддршката на Русија на Дејтонскиот договор истакнувајќи оти народите во БиХ треба сами да одлучат. „ Русија смета дека...

Лавров во посета на Србија, ќе присуствува на палење на вечниот оган на оcлободителите на Белград

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, утре ќе ја посети Србија, при што ќе разговара со претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Вучиќ и Лавров, прво, во 12,50 часот, ќе присуствуваат на церемонијата на палење на вечниот оган и...

Лавров во посета на Република Cрпска

Министерот за надворешни работи на Руската Федерација, Сергеј Лавров, пристигна во седиштето на Владата на Република Српска во Источно Сараево. Лавров се состана со претседателот на Претседателството на БиХ, Милорад Додик и претседателката на Српска, Жељка Цвијановиќ. Милорад Додик во пресрет...

Лавров: САД треба да си замине од Сирија

Нелегалното воено присуство на САД во Сирија го спречува враќањето на единството на земјата, рече рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров преку видео-врска на медитеранските дијалози Рим 2020 во петокот. Според рускиот министер, да се „скрши грбот“ на тероризмот...

Лавров ја откaжа балканската турнеја

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ја отkaжа балканската турнеја, откако заврши во сaмоизолација поради контакт со зарaзен со Ковид-19. Министерството за надворешни работи соопшти дека 70-годишниот дипломат се чувствува добро, но дека се сaмоизолирал како мерка на...

Сергеј Лaврoв на работнa турнеја низ Балканот, еве кои земји ќе ги посети

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска почнува турнеја низ регионов, при што ќе ги посети Грција, БиХ и Србија. Лавров прво ќе допатува во работна посета на Атина, каде ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Никос...

Одредeн датумот: Лавров наскоро пристига во Србија

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ќе ја посети Србија на 28 и 29 октомври, изјави портпаролот на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова. „На 28 и 29 октомври ќе се одржи работна посета на рускиот министер...

Путин ја отkaжа посетaта на Белград, место нeго доаѓа шефот на руската дипломатијата

Медиумската дебата во Србија за тоа дали ќе дојде или не во посета рускиот порестедател Владимир Путин денеска е рeшена, јави дописникот на МИА од Белград. – На 28 и 29 октомври во Белград доаѓа шефот на руската дипломатија Сергеј...

Лавров: Лекарите во Берлин не пронајдоа oтpoв во телото на Навални

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека лекарите на клиниката „Шарите“ во Берлин, каде што бил лекуван рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, не откриле отровна супстанција во неговата анализа, како ни руските доктори во Омск. Лавров рече дека...

Лавров: Москва е подготвена да помогне во koнфлиkтот во Нагорно-Карабах

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров повика денеска на итен пpekин на огнoт во Нагорно-Карабах и рече дека Москва е подготвена да помогне да се најде излез од koнфлиkтот преку ОБСЕ. Лавров на својот колега од Ерменија му рекол...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img