October 3, 2023, 7:35 pm

СЗО

СЗО: Стравот од Омикрон ќе предизвика нова акумулација на вакцини

Светската здравствена организација (СЗО) денеска изрази загриженост дека богатите земји, кои се загрозени поради појавата на сојот Омикрон, би можеле да ги зајакнат напорите за складирање на вакцини против Ковид-19. Ова, како што се претпоставува, повторно би предизвикало проблеми во...

СЗО бара поради Омикрон да се преиспитаат мерките

Светската здравствена организација (СЗО) порача дека државите треба да ги преиспитаат своите мерки за одговор на Ковид-19 и да ги забрзаат програмите за вакцинација за да се справат со сојот Омикрон, иако е рано да се каже колку постоечките...

СЗО: Омикрон е регистриран во 57 земји

Во неделниот епидемиолошки билтен на СЗО се посочува дека „од 7 декември 2021 година, омикрон варијанта на коронавирусот е потврдена во 57 земји. Неговото присуство е забележано во сите шест региони на СЗО“. Експертите посочија на фактот дека бројот на...

СЗО: Крвната плазма не треба да се користи за лекување на пациенти со Ковид-19

Крвната плазма од лицата кои прележале Ковид-19 не треба да се користи во лекување на пациентите бидејќи нема доволно докази за подобрување на нивните шанси за закрепнување, соопшти Светската здравствена организација (СЗО). Плазмата од закрепнатите од инфекцијата не ја намалува...

СЗО: Лицата заразени со Омикрон обично имаат поблага форма на болеста

Техничката раководителка на Светска здравствена организација за Ковид-19, Марија Ван Керкова изјави дека според првичните информации лицата заразени со сојот Омикрон обично имаат поблага форма на болеста. Но, Керкова додаде дека е прерано да се зборува за тоа. Ван Керкова наведе...

Путин изрази надеж дека СЗО наскоро ќе ја одобри Спутник В

Рускиот претседател Владимир Путин изрази надеж дека Светската здравствена организација (СЗО) наскоро ќе ја одобри вакцината против коронавирусот Спутник В, велејќи дека овој потег е суштински за зголемување на глобалните резерви. Во разговор со претседателот на Меѓународната федерација на Црвениот...

СЗО со ново предупредување: Омикрон мутацијата на коронавирус потврдена во 38 земји

Омикрон мутацијата на коронавирус е откриена во најмалку 38 земји во светот, но се уште не е пријавен ниту еден смртен случај, соопшти Светската здравствена организација. СЗО предупредува дека би можеле да поминат повеќе недели додека да се утврди колку...

Официјален претставник на СЗО за новата варијанта на коронавирусот: Омикрон е многу пренослив, но не паничете

Главниот научник на Светската здравствена организација Сумја Сваминатан денеска изјави дека новата варијанта на коронавирусот, омикрон е многу пренослива, но дека луѓето не треба да паничат поради тоа. За време на интервјуто за конференцијата Ројтерс Некст, Сваминатан рече дека вистинскиот...

СЗО предупредува: Омикрон претставува висок ризик, мутациите се загрижувачки

Видот омикрон на коронавирус најверојатно ќе се шири и претставува многу висок глобален ризик, каде што зголемувањето на бројот на заразени со Ковид-19 во некои области може да има тешки последици, соопшти утринава Светската здравствена организација. СЗО ги советуваше земјите-членки...

Со ПЦР-тест може да се открие новиот сој „Омикрон“: СЗО побара од земјите итно да го направат следново

Техничката советодавна група за еволуција на вирусот SARS-CoV-2 е независна група на експерти која периодично ја следи и проценува еволуцијата на SARS-CoV-2 и проценува дали одредени мутации и комбинации на мутации го менуваат однесувањето на вирусот. Групата беше итно свикана...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img