СЗО

СЗО: Macки нoceтe и дoмa

Светската здравствена организација препорачува да се носат маски и дома поради спречување на ширење на зарзата во случаи кога им доаѓаат гости и кога не можат да одржуваат социјална дистанца. Маските би требало да се носат и во домовите за...

Светската здравствена организација вели внимателно на скијање

Светската здравствена организација (СЗО) денеска им препорача на сите земји внимателно да пристапат кон плановите за претстојната сезона на зимски одмори со цел да се спречат отворените ризици од ширење на коронавирусот поради собирање на повеќе луѓе во мали простори во...

СЗО: Две тpeтини oд нaceлeниeтo тpeбa дa ce вakциниpa зa дa зaпpe шиpeњeтo нa кopoнaвиpycoт

Околу 60-70 отсто од светската популација треба да бидат вакцинирани или да стекнат имунитет, за да се спречи ширењето на коронавирусот, соопшти на брифинг раководителот на одделот за имунизација на СЗО, Кејт О’Брајан. Мора да ја разгледаме можноста вакцините не...

Кopoнaтa никaкo дa coпpe: Зa eдeн дeн пoтвpдeни пoвeќe oд 577.000 нoви cлyчaи вo cвeтoт

Повеќе од 577.000 нови случаи на ковид-19 се потврдени за еден ден ширум светот, објави Светската здравствена организација (СЗО), со што вкупниот број на случаи се над 60 милиони. Според СЗО, повеќе од 11.000 луѓе починале како резултат на инфекција...

СЗО: Вoзpacнитe и дeцaтa тpeбa пoвeќe дa ce движaт зa вpeмe нa пaндeмиjaтa

Секој четврти возрасен и четири од пет адолесценти немаат доволно физичка активност, соопшти СЗО. Сите возрасни лица треба да прават најмалку 150 минути напорна физичка активност неделно, што е уште поважно за благосостојбата и менталното здравје во време на коронавирусот, соопшти Светската...

За една недела зapaзени 4 милиони лица, вкупната бројка во светот надмина 60 милиони

Во изминатите седум дена со коронавирус во светот се заразиле повеќе од четири милиони лица, што е највисока бројка за една недела од почетокот на пандемијата, соопшти СЗО. СЗО соопшти дека во последната недела со коронавирус се заразени точно 4.060.891...

СЗО: “Имaмe 48 кaндидaти зa вakцинa, a вo јyни имaшe 11”

Десетици компании, од стартап до фармацевтски гиганти, се натпреваруваат за производство на безбедна и ефективна вакцина за коронавирус за да одговорат на итната здравствена потреба и да заработат потенцијално добри пари. Позитивните резултати од последните испитувања на неколку кандидати за...

СЗО: “Европа ќe бидe пoгoдeнa oд тpeт бpaн нa кopoнaвиpyc нa пoчeтoкoт нa 2021 гoдинa”

Светската здравствена организација стравува дека Европа може да се соочи со трет бран на коронавирус на почетокот на 2021 година поради нецелосниот одговор на пандемијата. Дејвид Набаро, специјален претставник на СЗО, за швајцарски весник изјави дека владите во Европа ја...

СЗО: Целосните зaтворaња имаат ефект

Светската здравствена организација објави дека, очигледно, строгите ограничувања воведени во голем број европски земји даваат резултати. Строгите мерки како што се затворање на кафулињата, рестораните, а на некои места дури и на училиштата, доведоа до пад на бројот на социјални...

СЗО го отфрли Ремдисивирот како лек, Владата на Заев допрва ќе го набавува

Светската здравствена организација го обнови водичот за лекување на Ковид-19  при што препорачува да не се применува „Ремдесивир“ за лекување на хоспитализирани пациенти, без оглед во која фаза од болеста се, објави Си Ен Ен. Експертите нагласуваат дека има сериозни нус...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img