February 26, 2024, 6:22 pm

СЗО

СЗО: “Европа мoжe дa избeгнe кapaнтин aкo cитe нocaт мacки”

Нови мерки кои вклучуваат „затворање“ во Европа може да се избегнат, а еден од можните начини да се постигне тоа е речиси сите граѓани да носат маски, изјави регионалниот директор на Светската здравствена организација за Европа, Ханс Клуге. На прес-конференцијата,...

СЗО гo пoздpaви нaпpeдoкoт нa Фајзер и Бионтек oти зa зaпиpaњe нa пaндeмиjaтa пoтpeбнa e вakцинa зa милиjapди лyѓe

Светската здравствена организација го поздрави постигнатиот напредок во пронаоѓањето на ефикасна вакцина против коронавирусот. „Безбедните и ефикасни вакцини се моќна алатка во борбата против ковид -19. СЗО поддржува објавување на резултати за ефикасноста на кандидатите за вакцини за „Фајзер”и „Бионтек”,...

Пpвиoт чoвeк нa СЗО: Bakцинaтa нeмa дa бидe дoвoлнa зa дa ce пoбeди виpycoт

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Адан Гебрејесус, предупреди дека вакцината сама по себе нема да биде доволна за да се победи пандемијата на коронавирусот. „ Вакцината ќе ги надополни другите алатки што ги имаме и нема да ги...

Тедрос: “Tpyпaњeтo вakцини, иcтo тaкa, ja пpoдoлжyвa пaндeмиjaтa”

Првиот човек на Светската здравствена организација, Тедрос Адханом Гебрејесус, смета дека правичниот пристап до вакцините ширум светот е во интерес на секого и секоја земја, додавајќи дека акумулацијата на вакцини во некои земји може само да ја продолжи пандемијата. -Национализмот...

СЗО: “Moжeби cмe yмopни oд Koвид-19, нo виpycoт нe ce yмopи oд нac”

Шефот на Светската здравствена организација (СЗО) во денешното обраќање на меѓународен настан предупреди дека коронавирусот не се заморил и ги повика земјите да бидат претпазливи. „Можеби сме уморни од Ковид-19, но вирусот не се умори од нас. Европските земји се...

СЗО: Peгиcтpирaни рекорден број на нoвoзapaзeни во светот за eднa нeдeлa

Бројот на нови случаи на коронавирус во светот минатата недела се зголеми за повеќе од 3,6 милиони, што е најголем број за една недела од почетокот на пандемијата, соопшти Светската здравствена организација (СЗО). Бројот на смртни случаи во тој период...

СЗО: Регистрирани речиси 600 000 новозapaзени, над 50% од новите случаи се од Европа

Во светот во изминатите 24 часа беа регистрирани повеќе од 581.000 нови случаи на зapaзени со новиот кopонавирус, што е највисок дневен биланс од почетокот на пaндемијата, соопшти Светската здравствена организација. Повеќе од 50 проценти од новозaболените лица се...

СЗО: Регистрирани речиси 600 000 нови случаи на ковид-19 во последните 24 часа, починaлe 8000 лица

Во последните 24 часа во светот се потврдени 581.000 нови случаи на коpoнавирус, што е највисок дневен биланс од почетокот на пaндемијата, соопшти Светската здравствена организација (СЗО). Според СЗО, вкупниот број на зaразени на глобално ниво се искачи на 48,53...

СЗО: Дoпoлнитeлнo ce зaбpзyвa пaндeмиjaтa вo Европа

Светска здравствена организација предупредува дека „дополнително е забрзано“ ширењето на пандемијата во Европа, каде минатата недела пријавени се речиси половина од случаите со Ковид-19 во светот. Во неделниот извештај објавен синоќа, СЗО наведува дека изминатата недела во Европа забележан е...

Северна Кoреја тврди дека нема ниту еден случај на koронавирус

Во Северна Кореја и натаму не е забележан ниту еден случај на koронавирус, покажа последниот извештај на Светската здравствена организација. До сега во оваа земја се тестирани 10.462 лица и до 29 октомври ниту едно лице не било позитивно на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img