December 6, 2022, 12:48 pm

симптоми

Зaмop, тpecкa, пpoблeми co кoнцeнтpaцијa: Oва ce cимптoмитe нa „дoлг koвид“

Епидемијата со коронавирусот започна пред повеќе од година и пол. Тој мутираше, се појавија некои нови симптоми и лекарите предупредуваат дека има долг ковид, односно дека луѓето кои биле заразени откако ќе оздрават чувствуваат симптомите со месеци. Научниците од Медицинскиот...

Hoви cимптoми нa Koвид-19: Ce мaнифecтирaaт нa кoжaтa – ce лyпи кaкo дa cтe изгopeни oд coнцe

Зголемената телесна температура, сувата кашлица и проблемите со дишењето се најчестите симптоми на коронавирусот, но заразата предизвикува и други симптоми кои се манифестираат на кожата. Имено, една жена од Велика Британија пријавила дека кожата на рацете почнала да ѝ се...

Hoв нeпoзнaт виpyc ce шиpи во Јапонија – пpeдизвикyвa пaд нa имyнoлoшкиот cиcтeм?

Непознат вирус, кој може да се пренесе на луѓето, е откриен во Јапонија. Научниците го нарекоа вирусот Езо, а се поврзува со патогени кои предизвикуваат хеморагична треска Крим-Конго и овча болест Најроби, пренесуваат светските медиуми. Првиот случај на новиот вирус...

Ceкoe дeceттo дeтe пo зeмjoтpecoт вo Загреб пoкaжyвa cимптoми нa aнкcиoзнocт и дeпpecиja

Едно од десет деца покажува симптоми на анксиозност и депресија, а едно од седум деца има посттрауматско стресно нарушување предизвикано од земјотресите, покажува најновото истражување спроведено во Загреб, јави Хрватската радио-телевизија. Градската институција „Поликлиника за заштита на деца и млади“...

Доктор Докиќ пpeдупpeдyвa: Co виcoка тeмпepaтypа и co ниcкa caтypацијa – вeднaш нa лeкap

Кај некои пациенти од се уште непознати причини настанува цитокисна бура, каде што имуниот одговор е преголем, неадекватен, несоодветен, и кај тие пациенти се користат други антиинфламаторни лекови, кортикостероиди пред се, некои моноклонални антитела, кои се достапни кај нас,...

Откриен Западнонилски вирус во соседството: ако имате вакви симптоми, веднаш посетете лекар

Во соседна Србија од Секторот за екологија и заштита за унапредување на животната средина се огласија со совет до граѓаните да бидат двојно внимателни отколку порано, поради детектираниот Западнонилски вирус во заловените комарци од територијата на градот Белград. „Ги молиме...

Како да ги препознаете: делта сој, алергија или настинка?

Делта сојот може да има симптоми кои се поблаги и кои вообичаено не се поврзуваат со Ковид 19, поради што некои луѓе можат да ја „заменат“ болеста со алергија или пак обичен вирус. Делта сојот сепак и натаму има типични...

Hajчecтитe cимптoми нa Koвид-19 кaj oниe кoи ce вakциниpaни

Како што се развива ситуацијата со ковид-19, односно како што се развива вирусот, симптомите што ги предизвикува оваа болест исто така се менуваат. Губење на мирисот, на пример, порано беше еден од значајните индикатори за инфекција со коронавирус, но сега...

Некои симптоми на коронавирус може да траат и до една година

Претходните студии покажаа дека оваа состојба ги погодува повеќе жените отколку мажите. Германски истражувачи спроведоа студија објавена во списанието „Клинички инфективни болести“, а резултатите од нивното истражување покажаа дека 77,1 процент од пациентите со КОВИД имале симптоми на болеста дури...

Видео: Британскиот министер за здравство позитивен на KOBид-19 со поблаги симптоми поради примени Bakцини

Новиот британски министер за здравство, Саџид Џавид, денеска соопшти дека е позитивен на Ковид-19, но има благи симптоми бидејќи примил две дози на вакцина против вирусот. „Утрово бев позитивен на ковид“, напиша тој на „Твитер“, додавајќи дека направил брз тест...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img