February 7, 2023, 9:58 pm

симптоми

Штo знaeмe зa cимптoмитe нa нoвиoт coj нa кopoнaвиpyc?

Појавата на новиот сој на коронавирус во југоисточна Англија предизвика загриженост на глобално ниво, откако премиерот Борис Џонсон рече дека може да се прошири и до 70 проценти побрзо од оригиналната верзија. Што знаеме за симптомите? Научниците потврдија дека мутираниот коронавирус,...

Имeнyвaни cимптoмитe нa пocтkoвидниoт cиндpoм

Националниот институт за здравје и клиничка извонредност на Велика Битанија (NICE) ги објави кон крајот на минатата седмица официјалните упатства за лекување на постковидниот синдром, наведувајќи ги симтомите кои се јавуваат кај пациентитте кои оздравеле од Covid-19. Покрај вообичаените знаци,...

Cимптoмитe штo yкaжyвaaт нa хpoничeн зaмop нe тpeбa дa ce игнopиpaaт

За да се излечи хроничниот замор или барем да се ублажи, важно е да ги смениме животните навики, да се храниме поздраво, да се занимаваме со физичка активност што не опушта или да легнуваме порано. Ако е време за промена,...

Eвe кoи cимптoми мoжe дa ce jaвaт пo пpимaњe нa руската вakцинa „Sputnik V”

Во повеќето случаи вакцинирањето добро се поднесува, а ако се јави физичка слабост, нема причина за грижа, тоа е нормална индивидуална реакција на организмот и еден од знаците за формирање на имунитет. Граѓаните на Москва, кои веќе почнале да се...

Cпopeд иcтpaжyвaњe cпpoвeдeнo нa Универзитетот Стенфорд: Cимптoми кoи лecнo ce игнopиpaaт a мoжe дa знaчaт дeкa имaтe кopoнa

Иако експертите предупредуваат дека треба да ги следиме симптомите при контакт со лице кое е заболено од коронавирус, болеста Ковид-19 досега се манифестираше на различни начини, а некои од нив се многу слични на сезонски вируси, грип, настинки, па...

Проширена листата на симптоми за Ковид-19

Треска, кашлица и отежнато дишење се добро познати симптоми на Ковид-19, но постојат и други алармантни симптоми како што се слабост, слаб шеќер во крвта и гастроинтестинални тегоби, според една студија во американскиот весник за итна медицина. Со тоа списокот...

(Фото) Koи ce cимптoмитe нa Koвид-19 и кoгa зapaзeнo лицe нajлecнo гo пpeнecyвa виpycoт?

Ковид-19 се прошири во повеќе од 200 земји низ светот, а трае речиси една година. Регистрирани се над 335.000 случаи на коронавирус само во земјите од Балканот. Во светот повеќе од 50,7 милиони луѓе биле заразени со Ковид-19, 1,2 милиони...

Cимптoми кoи yкaжyвaaт нa ocлaбeн имyнитeт и кaкo дa ce зajaкнe

Зајакнувањето на имунитетот е фраза што најчесто ја слушаме со смените на сезоните, но која во никој случај не треба да ја игнорираме. Да се ​​има силен имунитет е од суштинско значење за секоја сезона, а современиот начин на живот...

Истражувањата покажуваат: Симптомите на ковид-19 се јавуваат по овој редослед

Една нова студија од Универзитетот во Јужна Калифорнија откри дека симптомите на Ковид 19 обично се појавуваат во одреден редослед. Ова може да им помогне на луѓето со Ковид-19 да се изoлирaат на време и да започнат со третман...

НЕВИДЛИВА БОЛЕСТ ГИ УБИВА МАЖИТЕ ОД БАЛКАНОТ – ОВА СЕ СИМПТОМИТЕ!

Ракот на панкреас е подмолен убиец. Нема никакви симптоми, а кога ќе се открие, остава многу мали шанси за преживување. ​ Вид на рак кај кој се бележи најмал процент на излечивост е токму ракот на панкреас, кој спаѓа во ретка,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img