сиромашни земји

Најсиромашните држави во Европската Унија

Од земјите членки на Европската Унија најлош стандард има соседна Бугарија, додека пак во Хрватска е приближно една третина понизок од просекот во Европската унија. Ова го покажа денеска објавениот извештај на Евростат за минатата 2020та година. Евростат го...

Нajcиpoмaшнитe зeмjи дoбиja caмo 14 отcтo oд вeтeнитe вakцини пpoтив Koвид-19

Во анализата „Доза на реалноста: Како богатите земји и фармацевтските компании ги кршат ветувањата за вакцините“ на Сојузот за народни вакцини се наведува дека до најсиромашните држави доставени се 261 милиони вакцини против Ковид-19, што е само 14 проценти...

Poмaнцитe и Бугарите нajcиpoмaшни вo ЕУ

Според најновите податоци на Евростат во четири земји-членки на Европска Унија, во Бугарија, Романија, Грција и во Шпанија повеќе од една-четвртина од населението е изложено на ризик од сиромаштија. Во Романија 35,8 отсто од населението е изложено на ризик од...

СЗО: Cиpoмaшнитe зeмји добиле само 0,3 пpoцeнти од вakцинитe..

Директорот на Светската здравствена организација Тедрос Аданом Гебрејесус предупреди дека вакцините против Ковид 19 сè уште се недостапни за сиромашните земји. Тедрос во изјавата по повод одбележување на првата годишнина од воспоставување на глобалниот систем Ковакс, рече дека ширум светот...

СЗО: Иcпopaкa нa вakцини нa cиpoмaшнитe вo пpвиoт квapтaл oд 2021 година

Светската здравствена организација и Алијансата за вакцини (ГАВИ) планираат да ги достават првите вакцини во сиромашните земји во првиот квартал од 2021 година, а Канада ветува дека ќе го сподели вишокот ширум светот, соопшти во петокот агенцијата кога беа...

„Гардијан“: Koвaкc cиcтeмoт вo pизик дa пpoпaднe, вakцини зa cиpoмaшнитe зeмји вo 2024 гoдинa

Глобалниот систем за доставување вакцини против вирусот Ковид-19, Ковакс на посиромашните земји се соочува со многу висок ризик од неуспех. Потенцијално милијарди луѓе ќе останат без вакцини дури до 2024, објави „Гардијан“, повикувајќи се на инсајдерски документи. Системот „Ковакс“ е преоптоварен...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Bet with Confidence at 82lottery Experience the Thrill of Online Betting

Are you tired of traditional lottery games that offer limited options and low chances of winning? Look no further,...
- Advertisement -spot_img