Словачка

300 евра за тие што ќе примат бустер доза

Словачка ќе обезбеди финансиски стимулации за лицата над 60 години кои ќе се вакцинираат против коронавирус или ќе примат т.н. бустер доза, за да се зголеми стапката на вакцинација, која пак заостанува зад другите земји во Европската унија. Парламентот одобри...

Словачката „Левица“ обвинета за екстремизам од разузнавачките служби

Либералната партија и членката на „Обнови ја Европа“, „Прогресивна Словачка“ се етикетирани како „левичарски екстремисти“ во годишниот извештај на Словачката разузнавачка служба објавен минатата недела, тврдат претставници на партијата. Во својот извештај, СИС не ја споменува директно партијата, но во...

(Фото) Се ypна авион во Словачка, зaгинaa три лица

Три лица загинаа откако авион се урна во близина на словачкото село Мокри Хај во регионот Трнава. Станува збор за помал авион во кој можат да се сместат четири лица. Информациите за уривањето ги потврди портпаролот на Противпожарната служба и Службата...

Мaкeдoнските кoшaркари забeлежaа убeдливa побeдa прoтив Слoвaчка

Македонската кошаркарска репрезентација забележа убедлива победа против Словачка со 69:47 во рамки на претквалификацискиот турнир за Светското кошаркарско првенство. На дуелот одигран во СЦ „Јане Сандански“ избраниците на селекторот Драган Бајиќ, уште од самиот почеток ја покажаа својата одлучност да...

(Видео) Торнадо ја погоди Словачка

Селото Петковце во источна Словачка вчеравечер беше погодено од торнадо, пренесуваат словачките медиуми. Иако торнадото траеше само една минута и погоди само дел од селото, сепак ги однесе покривите на четири куќи, а уште три куќи беа оштетени. Делови од покривите...

Нивoтo нa Дунав во Словачка мoжe дa ce згoлeми зa 2,5 метри

Нивото на Дунав може да порасне за 2,5 метри во Словачка, покажуваат денешните податоци на страницата imeteo.sk, која го следи водостојот на реките. Се наведува дека бранот од Германија и Австрија, кој ги предизвика поплавите, може да се одрази и...

Османи во Братислава ќe ja oтвopи нoвaтa Aмбacaдa нa Македонија

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска ќе престојува во работна посета на Словачка по повод официјалното отворање на Амбасадата на земјава во Братислава, со што ќе биде официјализирано нашето дипломатско претставување во оваа пријателска држава, соопшти МНР. На отворањето...

Русија побара од Словачка да ја врати пратката вакцини поради повеќeкратно kpшење на договорот

Фондот за директни инвестиции на Русија побара од словачката влада да врати серија вакцини Спутник V за употреба во други земји, се вели во соопштението на официјалниот профил на вакцината на Твитер. „На 6 април 2021 година, Рускиот фонд испрати...

Пpвa eвpoпcкa влaдa кoja пaѓa пopaди пaндeмиjaтa: Bлaдaтa нa Словачка пaднa пopaди ckaндaл co вakцинитe – ова се деталите

Владата на премиерот на Словачка Игор Матович денеска поднесе оставка со цел да ја ублажат политичката криза предизвикана откако се откри дека тајно набавиле вакцини против ковид-19 од рускиот производител. Тоа е првата европска влада која паѓа поради пандемијата. Коалициските...

Македонија, Словачка и Чешка зaeднички ќe учecтвyвaaт „Пo тpaгитe нa cвeтитe Кирил и Методиј“

Манифестацијата „По трагите на светите Кирил и Методиј“ оваа година е вклучена во Европската програма за регионален развој и ќе се реализира со учество на Република Чешка и Република Македонија, покрај традиционалниот домаќин – Република Словачка. Ова го изјави долгогодишниот организатор...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img