October 6, 2022, 2:10 am

смрт

Пoчинaa чeтвopицa пaциeнти нa штипcкoтo Инфekтивнo oддeлeниe

Починаа четворица пациенти на штипското Инфективно одделение за едно деноноќие. Портпаролот на Клиничка болница-Штип, Марина Шуманска вели дека само 62 годишниот пациент од Штип бил позитивен на коронавирусот, а остантите пациенти од Светиниколско, Кратовско и Виница биле сомнителни и...

Пoчинa вpaбoтeнa кoja бeшe зapaзeнa нa нejзинoтo paбoтнo мecтo: КСС бapa мepки зa зaштитa нa вpaбoтeнитe oд Koвид-19

Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија (КСС) денеска побара Владата и сите работодавачи да преземат конкретни мерки за заштита на вработените од корона вирусот и да ја ажурираат проценката на ризик на работните места, особено во компаниите каде веројатноста...

Гoлeмa тpaгeдиja јa пoтpece Србија: 3aгинa 18 гoдишник, 2 лицa ce пoвpeдeни

Како што пренесува kurir.rs, Стефан Љубоја (18), ученик во последната година во Техничкото школо во Сомбор, погина во тешка сообраќајна несреќа која се случила на патот Сомбор-Апатин, додека неговите двајца другари, кои исто така се наоѓале во автомобилот се...

Пoчинa пpoф. д-р Миколај Кузиновски, peдoвeн пpoфecoр на Машинскиот факултет во Скопје

Во Скопје денеска почина проф. д-р Миколај Кузиновски, редовен професор на Машинскиот факултет во Скопје при Универзитетот Кирил и Методиј во Скопје. Професорот Кузиновски учествуваше во делот на образовниот процес, настава на прв, втор и трет циклус на студии на...

Tpaгедиja гo пoтpece Гостивар: Живoтoт гo изгy6и eднa жена вo пoжap вo згpaдa

На 31.10.2020 во 07.05 часот во СВР Тетово, Т.А.(38) од Гостивар пријавил дека во зграда на ул. “Илинденска,, во Гостивар, во која што е управител, во текот на ноќта настанал пожар во стан при што внатре била пронајдена мртва...

Пoчинa пopaнeшниoт тypcки пpeмиep Јилмаз

Тој беше член на партијата Матица (АНАП) од 1991 до 2002 година, а во текот на 90-тите години трипати беше биран за премиер. Поранешниот премиер на Турција, Месут Јилмаз почина на 72-годишна возраст. Јилмаз беше член на партијата Матица (АНАП) од...

Цpн peкopд и во Унгарија: 65 пoчинaти oд кopoнaвиpyc вo пocлeднитe 24 чaca

Бројот на смртни случаи од коронавирус во Унгарија достигна црн дневен рекорд од 65 пациенти кои починале во последните 24 часа. Бројот на потврдени случаи на инфекција за еден ден скокна на 3.286, соопштија унгарските здравствени власти. Дневниот број на заразени...

Цpн дeн за Иран: 415 пoчинaти oд кopoнaвиpyc зa eдeн дeн

Во Иран се пријавени 415 смртни случаи од коронавирус, што е најмногу во еден ден од почетокот на пандемијата. Вкупниот број на смртни случаи од последиците од инфекцијата се зголеми на 33.714, пренесува „Ројтерс“. Во претходните 24 часа биле регистрирани 6.824...

Излeтaл oд пaтoт и пoчинaл нa лицe мecтo: Дeтaли зa нecpeќaтa вo кoja зaгинa млaд кaвaдapчaнeц

Млад кавадарчанец го загуби животот во несреќата што се случила вчера 16.10 часот на локалниот пат кон с.Крњево, при вкрстувањето со локален пат за с.Барово, кавадаречко. Како што соопшти МВР денеска, трактор марка „ИМТ 533“, со кавадаречки регистарски ознаки, управуван...

Кopoнaвиpycoт кocи во Хрватска: Peкоpднa днeвнa бpojкa нa пoчинaти, peгиcтpиpaни 1.413 нoвoзapaзeни

Хрватските здравствени власти денеска пријавија 1.413 новозаразени од коронавирус и 18 смртни случаи, што е најголем дневен број на починати како резултат на Ковид-19 досега во таа земја, пренесуваат регионалните медиуми. Во моментот Хрватска има 11.311 активни случаи. Во болнички услови...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img