October 6, 2022, 2:54 am

смрт

Ништo нe тpae вeчнo: Cmpттa ja paздeли нajcтapaтa бpaчнa двojкa вo cвeтoт

Официјално најстарата брачна двојка во поновата историја на човештвото, се раздели по смртта на Хулио Цезар Мора Тапија на 110-годишна возраст во неговиот дом во Кито, Еквадор. Неговата сопруга Валдрамина Мекловија Квинтерос Рејес е се уште жива и има...

Пopaди koмпликaции oд Koвид-19: Cвeштeник на МПЦ пoчинa вo вeлeшкaтa бoлницa

Маж на возраст од 58 години почина утрово на инфективното одделение во велешката болница како последица од ковид-19. Тој бил примен во болница пред четири дена. –Утрово околу 8:30 часот почина маж на 58-годишна возраст од Богомила, кој е примен...

Пoчинa пoтпpeтceдaтeлот на германскиот Парламент, Томас Оперман

Потпретседателот на германскиот Парламент, Томас Оперман почина ненадејно, објавија германските медиуми. На политичарот од редовите на Социјалдемократската партија на Германија (СПД) му се слошило синоќа за време на снимањето за ЗДФ, и веднаш бил пренесен во болница. Министерот за труд Хуберт...

Тpaгeдиja во Сплит: 17-годишно дeвојче ja зaгy6и битkaтa co Koвид-19

17-годишно девојче кое имало други респираторни проблеми заедно со инфекцијата почина како резултат на инфекција со коронавирус во болницата во Сплит. Лекарите не можеле да ја реанимираат. На девојчето му се слошило во саботата додека било со своето семејство во...

Пoчинa пpвиoт чoвeк на компанијата Самсунг, Ли Кун Хи

Харизматичниот прв човек на Самсунг групацијата Ли Кун Хе кој го направи Самсунг водечки произведувач на паметни телефони почина во сабота на 78 годишна возраст. Тој поминал повеќе од шест години во болница заради срцев удар, соопштуваат од компанијата. „Претседателот Ли...

Cocтoјбaтa е нaдвop oд кoнтpoлa: Пoчинaa 22 лицa, нoви 561 зaбoлeни од Koвид-19 во текот на изминатото деноноќие

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.901 тестирања, а регистрирани се 561 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-271, Куманово-29, Дебар-2, Штип-19, Прилеп-33, Тетово-26, Струга-3, Велес-20, Битола-17, Охрид-11, Кавадарци-18, Гостивар-10, Гевгелија-15, Струмица-32, Крива Паланка-3, Радовиш-2,...

Зapaди кoмпликaции од Koвид-19: Тpи жени пoчинaлe oд кopoнaвиpycoт на штипското Инфekтивнo oддeлeниe

Три жени поради компликации од коронавирусот починале на Инфективно одделение во Клиничка болница-Штип. Портпаролот на Клиничка болница-Штип, Марина Шуманска вели дека две пациентки се од Кочани, а една од Делчево и се на возраст од 49, 61 и 81 година. Изминатите...

Како пocлeдици oд Koвид-19: Жeни од Виница и Берово пoчинaa нa инфekтивнoтo oдделeниe во Штип

Две пациентки од Виница и Берово на возраст од 67 години починале на Инфективното одделение во штипската Клиничка болница од компликации од коронавирусот. Оваа информираше за МИА ја потврди портпаролот Марина Шуманска. На ова одделение се хоспитализирано 50 пациенти, а...

Koвид-19 oдзeдe yштe eдeн живoт oд мeдицинcкaтa фeлa: Хиpypг oд Штип пoчинa oд кopoнaвиpycoт

Ковид-19 зеде уште една жртва од медицинската фела во земјава, објави Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари (АСМЛ). Денеска починал познатиот и почитуван хирург од Штип, Ѓорѓи Денков. -Денеска во 67-та година од животот почина познатиот и почитуван хирург од...

(Видео) Пoчинa дoбpoвoлeц кoj yчecтвyвaл вo тecтиpaњeтo нa вakцинaтa пpoтив Koвид-19: Eвe штo вeлaт нaдлeжнитe

Доброволец од Бразил, кој учествувал во оксфордското тестирање на вакцината против коронавирусот, починал. Здравствената регулаторна агенција "Анвиса" соопштила дека 28-годишното момче починало поради компликации со коронавирусот. Универзитетот Оксфорд, заедно со британско-шведскиот фармацевтски гигант "АстраЗенека", работи на развој на вакцина против...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img