October 2, 2023, 7:28 pm

снег

Најстудено во Берово со -13 степени – на Попова Шапка најмногу снег

Најстудено утрово е во Берово со -13 степени. Во Крива Паланка, Маврово и на Попова Шапка се измерени -11, во Скопје, Битола и Дебар -10, во Штип, Демир Капија и Крушево -9, Куманово, Тетово, Прилеп и Струмица -8, Охрид...

(Видео) Снег во Египет, пpekината наставата и затворени пристаништата

Врнежи од снег го зафатија Египет, а посебно пристанишниот град Александрија. Бурното време ги натера египетските власти денеска да го прекинат наставата во главниот град Каиро и во неколку други провинции, како дел од мерките на претпазливост. Силен циклон донесе...

Селото Герман отсечено од цивилизација поради натрупан снег

Регионалниот пат од општината Ранковце кон селото Герман, како и патот од село Станча до село Герман се непроодни поради наноси од снег. – Од Одговорното лице за контакт од СВР Куманово со РЦУК-от, сме информирани дека од страна на...

Временска прогноза: Променливо облачно, студено и ветровито со врнежи од снег во делови од земјата

Променливо облачно, студено и ветровито, на места со провејување на снег. Ќе дува засилен северен ветер, повремено со брзина над 60 км/час. Минималната температура ќе биде во интервал од -4 до 4, а максималната ќе достигне од 0 до...

Вечерва паѓа снег во Маврово, Крушево, Стража и Плетвар

Врнежи од снег со слаб интензитет се бележат во Маврово, Крушево и на планинските превои Стража и Плетвар, информираат од АМСМ. Сообраќајот на патниот правец Струмица – Мокрино – Смолари кај Мокрински извори е во прекин поради нанос на коловозот...

(Фото) Утрово вистинска зимска идила – во моментов снег на овие места има натрупано повеќе од цел еден метар

Утрово вистинска зимска идила има на неколку места во земјава, а особено и на најголемите ски центри во Македонија. Во Маврово снег во моментов се уште врне, а УХМР најавува дека истото ќе следува и во наредните денови. Исто така снег...

Уkинaтa зaбpaната за сообраќај за камиони на Плетвар

Укината е забраната за сообраќај за тешки товарни возила преку планинскиот превој Плетвар. Како што информира АМСМ, забраната е укината во 20:00 часот.

Над 90 000 без струја, блokирани патишта и прekинати телефонски линии поради снежното невреме што ја зафати Србија

Десетици илјади луѓе без струја, автомобили оштетени од паднати дрвја, камиони пропаднаа низ асфалтот, патишта покриени со влажен снег - вака изгледа снежната Србија. Додека надлежните мака мачат да ги исчистат врнежите и да ја вратат струјата во домовите,...

(Фото) Вистинска зимска идила: Речиси еден метар снег на Попова Шапка

Вечерва снег врне на речиси сите повисоки места и планини во Македонија. Според видео камерите достапни во нашите туристички центри јасно се гледа дека вечерва снегот без престан паѓа на Попова Шапка, Маврово, Нижополе, Пониква како и Крушево. Метеоролозите снег...

Снежно низ Македонија – Најмногу снег на Попова Шапка

Најмногу снег има наврнато на Попова Шапка, Тетовско, каде утринава до седум часот висината на снежната покривка изнесува 85 сантиметри, додека пак во Маврово и Лазарополе се наврнати 26 сантиметри. Според мерењата на Управата за хидрометеоролошки работи, во Пожаране се...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img