December 6, 2022, 11:34 am

сон

Што се случува со мозокот кога не спиеме доволно и колку време е потребно за да се вратиме во нормала

Ако мислите дека ќе го надоместите фактот дека сте пропуштиле да спиете помеѓу шест и осум часа една ноќ, наредните или следните денови, експертите, но и истражувањата, велат дека грешите. Претходното истражување спроведено од научниците од Универзитетот Колумбија за тоа...

Зошто некои луѓе зборуваат во сон и дали треба да бидете загрижени ?

Зборувањето во сон може да биде многу смешно, забавно, но и засрамувачко. Некои луѓе мрморат глупости, честопати пцујат, а има и такви кои зборуваат многу јасно. Според истражувањата, дури 60 проценти од луѓето го имаат ова искуство, и секој втор...

Ако сакате да ве следи среќата цел живот – еве што треба да направите вечерва пред да спиете

За среќа, љубов, пари и здравје, како што велат Фенг Шуи мајсторите, треба под креветот да ставите предмет кој не го расипува протокот на енергија. Се работи за кутија со накит, која во себе ја собира позитивната енергија. Кутијата може...

Често сонувате дека партнерот ве изневерува? – Еве што значат тие соништа

Сигурно барем еднаш додека бевте во врска со сакана личност сонувавте дека го изневерувате партнерот или дека тој ве изневерува. После тоа, се прашувавте што ако тоа е вистина? Што ако тоа значи нешто? Ова е листа на најчести...

Се jaвyвa caмo oд двe пpичини: Ако Св. Петка дojдe вo вaшиoт coн, eвe штo знaчи тoa

Православните верници во вторник ја слават Света Петка, на 27 октомври, и еве ги обичаите и ритуалите поврзани со овој празник, пишува Ловсенса. Цвета Петка многумина ја сметаат за заштитник и се верува дека таа особено ги штити и им...

Зошто никогаш не треба да го одложувате алармот

Според неодамнешниот извештај од Клиниката за истражување на нaрушувања на спиењето во Кливленд, ако почувствувате потреба да го одложите алармот после добар сон, време е да го посетите вашиот лекар. Извештајот нагласува дека не сите соништа се исти и дека...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img