социјални мрежи

„Фејсбук“ најлоша компанија во светот за 2021 година

Технолошкиот гигант Фејсбук, неодамна преименуван во Мета е „најлошата компанија“ во светот за 2021. Ова е утврдено по гласањето на повеќе од 1.500 корисници на отворена анкета на Јаху Фајненс (Yahoo Finance). Корпорацијата на Марк Закерберг доби над 50 отсто...

Груевски: Нека Св.Никола не заштити сите нас од бури и неправди

1.Благодарам за секоја испратена честитка со искрени желби за мојот именден.Нека Св.Никола не заштити сите нас од бури и неправди. 2.Денес е 100 годишнината од раѓањето на Блаже Конески кој бил еден од кодификаторите на македонскиот литературен јазик, инаку истакнат...

(Фото) Бугарија нема да отстапи од позицијата: Со скриншот од Инфомакс Џамбаски се скара до Пендаровски

Вистинска драма попладнево се случува на социјалните мрежи откако европратеникот Џамбаски се конфронтираше со македонскиот претседател Пендаровски. Бугарскиот европратеник се налути на изјавата на Пендаровски која ја пренесе Инфомакс, а се однесува на неговото фашистичко однесување. Тој истакна дека Бугарија нема...

ВМРО-ДПМНЕ ќе обелодени афера: Власта во обид да разграби имот вреден над 20 милиони евра по цена од 200 илјади евра

ВМРО-ДПМНЕ најави дека утре во 12 часот ќе обелодени афера за власта. -Утре ќе обелодениме афера, власта во обид да разграби имот вреден над 20 милиони евра по цена од 200 илјади евра. Дали фамилијата на власт е вклучена во...

Костовски: За десетина дена започнато и завршено ново детско игралиште за потребите на децата од градинката „11 Октомври” во Бутел 1

Во најбрз можен рок од десетина дена, беше започнато и завршено ново детско игралиште наменето за потребите на децата од градинката „11 Октомври” од клонот „Страшо Пинџур” во Бутел 1. Се грижиме за најмладите. Ветеното го реализираме, пишува градоначалникот...

Митева: Лагите влегуваат во историјата

Основата на која се темелат меѓучовечките односи се чесноста, довербата, искреноста и вистинитоста. Лажењето пак, ги уништува односите што ги воспоставуваме со другите, бидејќи ја изневерува довербата што сме ја добиле. Но ваквата дефинициска поделба на вистината и лагата...

Измами на социјалните мрежи – Еве како да се заштитиме

Примамливи реклами кои ви овозможуваат конверзија на криптовалути и брза заработувачка, неверојатни попусти од познати брендови, патувања од соништа или дарежливи награди од кои ве дели само еден клик – се некои од честите понуди на социјалните мрежи со...

Реклами за малолетници ќе бидат забранети – нов интернет правилник на ЕУ

Европските пратеници во вторникот гласаа за забрана на онлајн рекламите што ги таргетираат децата, со што се засили сузбивањето на платформите на Big Tech и нивните политики за умереност на содржината. Предложената забрана беше вклучена во нацрт-правилникот на ЕУ за...

Пецаков во посета на Центарот за третман на деца со аутизам: Во најкус можен рок ќе се изградат нови пристапни скали

Бев во посета на Центарот за третман на деца со аутизам кој функционира во просториите на Општа болница Охрид. Од страна на вработените бев запознаен со начинот на фукционирање и работење на Центарот, но и за нивните потреби, соопшти...

(Видео) Мицкоски: Да оставиме трага и белег како генерација со која ќе се гордееме и ние и нашите деца – продолжуваме до конечна победа

Новиот општествен договор, кој ќе го донесе заедничкиот патриотизам преку мобилизација на секоја креативна индивидуа, треба да ги сруши ѕидовите и планините кои политичарите ги создаваат меѓу граѓаните, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. -Да оставиме трага и белег како...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img