сој омикрон

Омикрон сојот пристигна во соседството, регистриран првиот случај

Новата варијанта на коронавирусот – омикрон е потврдена денеска во Србија, изјави за Нова.рс професорката на Медицинскиот факултет и член на Кризниот штаб, Тања Јовановиќ. Новиот вид на коронавирус е потврден кај жена која дошла од Боцвана. Таа била негативна...

Анализите покажуваат – Омикрон е за 40-50% послаб од Делта сојот

Две студии покажуваат помал ризик од хоспитализација од Омикрон отколку од Делта сојот. Но се уште е рана фаза од ширењето на оваа варијанта и факторите како зголемена преносливост се оште можат да создадат проблеми. Во оваа фаза на Омикрон бранот...

(Фото) Еве како изгледа омикрон сојот виден под микроскоп

Научниците од центарот за вирологија и биотехнологија „Вектор“ успеале да изолираат вирусни честички од омикрон сојот на коронавирусот, па светот сега има можност од прва рака да види како изгледа… Македонија засега нема заразен од овој нов смртоносен сој.

„АстраЗенека“ планира да произведе вакцина за сојот омикрон

Фармацевтската компанија „Астразенека“ во средата објави дека соработува со Универзитетот Оксфорд на производство на вакцина за сојот на коронавирус омикрон. „Заедно со Универзитетот во Оксфорд, презедовме прелиминарни чекори во производството на вакцини за сојот омикрон, доколку е потребно“, рече портпаролот...

СЗО предупредува за „нова бура“ низ Европа поради омикрон

Светската здравствена организација предупреди дека „се подготвува уште една бура“, опишувајќи го драматичното ширење на сојот Омикрон низ Европа, јави ДПА. – Откако беше идентификуван пред помалку од четири недели, сојот на коронавирусот беше откриен во најмалку 38 од 53...

„Бионтек”: Дури и тројно вакцинираните може да го пренесат „Омикрон“

Извршниот директор на германската компанија „Бионтек”, која е еден од производителите на вакцината против Ковид-19 – Фајзер/Бионтек, изјави дека раните податоци за ефикасност на вакцината против сојот Омикрон делуваат „смирувачки”, но предупреди дека вакцините сами по себе нема да...

Истражување: Омикрон е помалку ефикасен во нападот на белите дробови од претходните соеви

Видот на омикрон на коронавирус е помалку ефикасен во нападот на белите дробови од претходните варијанти на ковид, според една британска студија. Студијата на Институтот за терапевтска имунологија и заразни болести во Кембриџ заклучи дека протеинските мутации, кои му овозможуваат...

Фон дер Лајен: ЕУ нарача 180 милиони вакцини Фајзер адаптирани за Омикрон

Европската унија нарача повеќе од 180 милиони дози од вакцината „Фајзер/Бионтек“, прилагодена за варијантата Омикрон, изјави претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен. Фон дер Лајен рече дека лидерите на ЕУ активирале клаузули во договорите потпишани со производителите на...

СЗО: Вакцините би можеле да бидат помалку ефикасни против омикрон сојот на коронавирусот

Прелиминарните докази сугерираат дека вакцините би можеле да бидат помалку ефикасни против инфекции и преносот поврзани со омикрон сојот на коронавирусот, кој има поголема способност за реинфекција, соопшти денеска Светската здравствена организација. СЗО наведе во неделното епидемиолошко ажурирање дека се...

СЗО увиде дека „Омикрон“ сојот беше потценет

СЗО заклучува дека омикрон се шири со исклучително голема брзина и оти досега беше потценет. Иако новиот сој на коронавирусот резултира со полесни симптоми, бројот на заразени може да ги попречи здравствените системи, според генералниот директор на организацијата Тедрос...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img