сој омикрон

Оваа земја забрани служење алкохол во баровите и рестораните поради сојот „Омикрон“

Норвешка ја забрани продажбата на алкохол во баровите и рестораните во обид да го спречи ширењето на Омикрон сојот на коронавирусот, што предизвика драстично зголемување на бројот на заразени во земјата. Новите правила ќе ја забранат од утре продажбата на...

СЗО: Омикрон варијантата на коронавирусот детектирана во 63 земји

Омикрон варијантата на коронавирусот е утврдена во 63 земји во светот, соопшти Светската здравствена организација (СЗО), прецизирајќи дека податоците се заклучно со 9 декември. Според СЗО, варијантата Омикрон е позаразна од Делта и ја намалува ефикасноста на вакцините, но предизвикува...

„Три дози од Фајзер штитат од сојот омикрон, но четири пати помалку од делта сојот“?

Израелските научници вчера објавија дека откриле дека тројната вакцина против коронавирус со вакцината на Фајзер/БиоНТек обезбедува значителна заштита од нова варијанта на омикрон. Заклучоците од истражувањето се слични со оние шро претходно неделава беа презентирани од БооНТек и Фајзер, што...

Британски лекари прогнозираат фатален крај за 25.000 до 75.000 лица од сојот омикрон во нивната земја

Ширењето на сојот омикрон на коронавирусот може да доведе до значително зголемување на морбидитетот и морталитетот, се наведува во извештајот на Лондонската школа за хигиена и тропска медицина (LSHTM). Авторите на документот претставија оптимистичко и песимистичко сценарио за пандемија во...

Во Јужна Африка засега немај на тешки форми на Ковид-19 од новиот сој омикрон

Јужноафриканските научници денеска соопштија дека сè уште нема видливи знаци дека сојот омикрон на коронавирусот предизвикува потешка болест. Јужна Африка кон крајот на минатиот месец го предупреди светот за новиот сој на коронавирусот, што го доби името омикрон, зголемувајќи го...

Д-р Даниловски: Болните со омикрон имаат лесна клиничка слика, но може да се заразат и вакцинирани

Сојот омикрон, иако се уште не е потврден во земјава, стручните лица предупредуваат дека “веќе тропа на вратата“ и прашање на време е кога ќе официјално ќе биде регистриран и кај нас. На ова укажува и епидемиологот Драган Даниловски вели...

СЗО: Хоспитализациите предизвикани од високо заразната варијанта на Омикрон најверојатно ќе се зголемат поради брзото ширење

КОВАКС-глобалната мрежа за распределба на вакцините против корона вирусот има потреба од нови правила на долг рок за да се спречи натрупување на големи количества вакцини од страна на богатите земји, изјави денеска Брус Ајволд, висок советник на Светската...

СЗО: Стравот од Омикрон ќе предизвика нова акумулација на вакцини

Светската здравствена организација (СЗО) денеска изрази загриженост дека богатите земји, кои се загрозени поради појавата на сојот Омикрон, би можеле да ги зајакнат напорите за складирање на вакцини против Ковид-19. Ова, како што се претпоставува, повторно би предизвикало проблеми во...

Фајзер/Бионтек: Две дози на вакцина можеби нема да обезбедат доволна заштита од варијантата Омикрон

Прелиминарните лабораториски студии покажуваат дека две дози од вакцината Фајзер/Бионтек можеби нема да обезбедат доволна заштита од варијантата на коронавирусот, Омикрон, но три дози можат да ја неутрализираат, соопштија компаниите во соопштението. „Примероците од луѓе кои имале две дози од...

Во Австралија откриена втора генетска верзија на омикрон сојот…

Научниците од австралиската сојзуна држава Квинсленд, научниците идентификувале генетски „подвид“ на новата верзија на коронавирусот SARS-CoV-2 наречена омикрон, пренесува весникот The Guardian. Оваа генетска промена е откриена кај вториот Австралиец кај кој е идентирфикувана заразата со омикрон верзијата, кој неодамна...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img