сој омикрон

Студија ја открива ефикасноста на вакцините на Фајзер против варијантата Омикрон

Варијантата Омикрон на коронавирусот може делумно да ја избегне заштитата од две дози на Pfizer и  BioNTech, објави раководителот на истражувачката лабораторија на Африканскиот здравствен истражувачки институт во Јужна Африка, пренесува Ројтерс. Сепак, студијата покажа дека крвта од луѓе кои примиле...

Британски лекар: Децата инфицирани со Омикрон страдаат од невообичаен осип

Децата заразени со варијантата на коронавирус Омикрон може да добијат „невообичаен“ и агресивен осип“, изјави британскиот лекар Дејвид Лојд за Скај њуз. Како што забележа лекарот, постојат одредени разлики во симптомите на децата инфицирани со Омикрон во споредба со возрасните....

СЗО: Омикрон е регистриран во 57 земји

Во неделниот епидемиолошки билтен на СЗО се посочува дека „од 7 декември 2021 година, омикрон варијанта на коронавирусот е потврдена во 57 земји. Неговото присуство е забележано во сите шест региони на СЗО“. Експертите посочија на фактот дека бројот на...

Нема потврден случај на Омикрон во Македонија-доминантен се уште е Делта сојот

Иако во државите низ светот забрзано се шири Омикрон сојот на коронавирусот, кај нас засега не е регистриран ниту еден случај. Се уште доминантен останува Делта сојот, како кај нас, така и во државите од регионот. Во меѓувреме, надлежните...

СЗО: Лицата заразени со Омикрон обично имаат поблага форма на болеста

Техничката раководителка на Светска здравствена организација за Ковид-19, Марија Ван Керкова изјави дека според првичните информации лицата заразени со сојот Омикрон обично имаат поблага форма на болеста. Но, Керкова додаде дека е прерано да се зборува за тоа. Ван Керкова наведе...

Научниците до први резултати: Познато дали омикрон е поопасен од делта сојот

Главниот советник на американскиот претседател за пандемијата, инфекторлогот д-р Ентони Фаучи, изјави денеска дека иако има брзо ширење на омикрон сојот на коронавирусот, првите индикации покажуваат дека тој е помалку опасен од делта сојот. Фаучи за Си-Ен-Ен изјави дека на...

Зошто и вакцинираните може да се заразат со вирусот? – Омикрон повеќе ги напаѓа и оние кои веќе прележале ковид

Ризикот од инфекција со корона вирусот постои и покрај тоа што некои од луѓето се вакцинирани, се зависи од имунолошкиот одговор на вакцинираното тело, а според најновите податоци за омикрон, новиот вид на SAR-CoV-2 ги напаѓа повеќе оние што...

Потврден првиот случај на омикрон во Хрватска

Во Хрватска е потврден првиот случај на омикрон сојот на коронавирус, пишува 24.сата.хр. Според извештаите, примерокот бил земен во приватна клиника во Загреб. Наводно бил тестиран странски работник од Јужна Африка, кој бил на стручен состанок во Загреб. Информацијата ја потврдија...

СЗО со ново предупредување: Омикрон мутацијата на коронавирус потврдена во 38 земји

Омикрон мутацијата на коронавирус е откриена во најмалку 38 земји во светот, но се уште не е пријавен ниту еден смртен случај, соопшти Светската здравствена организација. СЗО предупредува дека би можеле да поминат повеќе недели додека да се утврди колку...

Нова студија: „Омикрон“ изгледа презел дел од генетскиот материјал на вирусот на настинка

Новата варијанта на коронавирусот Омикрон најверојатно собрала најмалку една од нејзините многубројни мутации со тоа што презела парче од генетскиот материјал на друг вирус, најверојатно оној што предизвикува обична настинка, кој е присутен кај истите заразени клетки, велат истражувачите. Според...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img