December 6, 2022, 12:50 pm

спиење

(Видео) Јапонец тврди дека спие само 30 минути дневно во последните 12 години и воопшто не се заморува

Дајсуке Хори, 36-годишен Јапонец, тврди дека спие само 30 минути дневно и воопшто не се заморува. Тој ги поминал последните 12 години тренирајќи го умот и телото да функционираат со што е можно помалку спиење. Даисуке Хори тврди дека го намалил...

Сите ја правиме оваа грешка – експерти објаснуваат за тоа колку е штетно спиењето покрај телефон

Во современиот свет, вообичаено е луѓето да ги користат своите телефони пред спиење, па дури и да ги држат под перница за време на спиењето. Но, колку е опасно за вашето здравје да спиете со мобилен телефон до вас? На...

Зошто некои луѓе зборуваат во сон и дали треба да бидете загрижени ?

Зборувањето во сон може да биде многу смешно, забавно, но и засрамувачко. Некои луѓе мрморат глупости, честопати пцујат, а има и такви кои зборуваат многу јасно. Според истражувањата, дури 60 проценти од луѓето го имаат ова искуство, и секој втор...

Дали магнезиумот навистина помага за полесно да заспиете?

Некои лекари велат дека е добро да консумирате магнезиум доколку имате синдром на немирни нозе, проблеми со мускулите, но нема многу докази дали магнезиумот ќе ви помогне да заспиете полесно. Магнезиумот има важна улога за многу физиолошки функции. Помага во...

Кога е најдоброто време да си легнете?

Оптималното време за ноќен сон во главна мера зависи од вашата возраст. Според најновите истражувања, на најголемиот дел од возрасните луѓе (од 18 години нагоре) им се потребни седум до девет часа сон за да се чувствуваат одморено наредното...

Пpeживeaлe ХOPOP: Co cpп им влeгoл нa coпpyжници cpeд cпиeњe

Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице од село Прждево, општина Демир Капија, кое е осомничено за кривично дело – Изнуда согласно член 258 став 2 во врска со став 1 и во...

Peшeнa миcтepиjaтa: Eвe штo ce cлyчyвa co вaшeтo тeлo кoгa cпиeтe co чopaпи

Научници дадоа одговор на вечното прашање дали да се оди во кревет со или без чорапи. Верувале или не, носењето чорапи одлучува за тоа како ќе спиете. Откриено е дека луѓето кои со чорапи одат во кревет, побрзо и полесно заспиваат...

Зошто не треба да си легнете веднаш по јадењето

Луѓето се чувствуваат поспано веднаш по јадењето и нe сакаат да прават ништо друго освен да дремнат. Но, ова е токму тоа што не треба да го правите. Спиењето или лежењето веднаш откако сте јаделе може да има навистина...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img