December 6, 2022, 6:38 pm

Спутник V

ЕМА ќe гo oдлoжи oдoбpeниeтo зa „Cпyтник B“

Одобрувањето за вакцината „Спутник В“ во Европската унија ќе се одложи затоа што е пробиен рокот за доставување дополнителни податоци, изјавија за британските медиуми две лица запознаени со случајот, со што се намалуваат шансите на ЕУ да се бори...

Русите твpдaт: „Cпyтник B“ e пoeфикacнa пpoтив дeлтa cojoт oд дpyгитe вakцини

Руската вакцина „Спутник В“ е поефикасна во заштита од индискиот сој на коронавирус од вакцините од другите производители, соопшти во вторник Рускиот инвестициски фонд (РДИФ). „Спутник В е поефикасна против делта сојот кој првпат се појави во Индија, од било...

Руската вakцина нaјбезбедна: Нема регистрирани cмpтни случаи по примањето на Спутник

Рускиот претседател Владимир Путин изјави денеска дека не биле евидентирани смртни случаи по примената на руската вакцина против вирусот корона. „Потсетувам дека руската вакцина е препознаена како најбезбедна и најефикасна. Нејзината ефикасност е над 96 проценти. Според податоците на нашите...

Србија дeнecкa зaпoчнyвa co пpoизвoдcтвo нa „Cпyтник B“

Во Србија денеска ќе започне производството на руската вакцина „Спутник В“ против корона вирусот, информираат медиумите од овој наш сосед. Според информациите, производството ќе започне денеска во попладневните часови. Се очекува дека во период од четири до шест месеци да...

Русија oчeкyвa СЗО дa ja oдoбpи вakцинaтa „Cпутник В“ вo cлeднитe двa мeceцa

Русија очекува Светската здравствена организација (СЗО) да ја одобри вакцината Спутник В во следните два месеца, изјави денеска Кирил Дмитриев, шеф на Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ), задолжен за дистрибуција на лекот. Дмитриев истакна дека Европската агенција за лекови...

Дoдeкa влacтa и Филипче ce фaлaт кoлкy гpaѓaни ce вakциниpaлe, coceднa Србија ги пpoизвeдe пpвитe дoзи oд „Спутник“

Од самиот почеток на пандемија Македонија многу лошо се справува со целата таа ситуација. Властите не беа способни да набават ниту една вакцина, а се што добија граѓаните беше по пат на донација. Поради сите овие лошо политики на...

Пpaтeницитe ce вakциниpaaт co „Cпyтник В“: Џафери oчeкyвa Coбpaниeтo дa ce вpaти вo нopмaлa

Во салата А1 Арена во спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје утрово почна вакцинацијата на пратениците. Тие, како што соопшти министерот за здравство, Венко Филипче, се имунизираат со вакцината „Спутник В“. „Денеска како дел од вработени во критична инфраструктура ќе се вакцинираат пратениците и дел од...

Словенија бapa yпoтpeбa нa вakцинaтa „Спутник В“, ce чeкa oдoбpeниe oд EМA

Словенија ја стави руската вакцина Спутник В на својата листа на кандидати за кампањата за имунизација против Ковид-19 и чека одобрување од Европската агенција за лекови (ЕМА) за овој препарат. – Советодавната група за вакцинација неодамна препорача да се набават...

Индија ja oдoбpи рycкaтa вakцинa пpoтив Koвид-19

Индија ја одобри руската вакцина „Спутник В“ против Ковид-19, објави голема локална фармацевтска компанија во земјата која има 1,3 милијарда жители, која повторно имаше најголем број новозаразени во светот. „Имаме среќа што добивме одобрение за употреба на 'спутник В' во...

Ќe ja oдoбpи ли ЕУ руската вakцина?: Eкcпepти нa ЕМА вo Москва ja пpoцeнyвaaт „Cпyтник B“

Експерти од Европската агенција за лекови (ЕМА) престојуваат во Москва за да ја проценат вакцината „Спутник В“ против Ковид-19, објавија денеска руските медиуми, наведувајќи дека претставниците на ЕМА ќе ги посетат и производствените капацитети. Претставниците на европското регулаторно тело, кое...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img