November 29, 2022, 4:28 pm

Спутник V

Германија дaдe зeлeнo cвeтлo зa нaбaвкa нa „Спутник В“

По повеќе шпекулации, но и најави од германските надлежни дека ќе набавуваат руска вакцина против корона вирус, тоа и се случи. Имено, како што пренесоа некои странски агенции, главната германска Комисија за вакцинација на покраината Баварија ѝ одобри прелиминарна нарачка...

Дoктop кoj ja пpимил рycкaтa вakцинa пpoтив Koвид-19 обjacнувa: „Спyтник V пpeдизвикyвa нajмaлкy нycпojaви“

Д-р Сергеј Бољевиќ објаснил сè што треба да знаеме за руската вакцина против коронавирусот - Спутник V. Шефот на катедрата за патологија на Универзитетот во Москва и член на преговарачкиот тим за набавка на руски вакцини во Црна Гора, Сергеј,...

Тypиcтички тypи зa вakциниpaњe вo Русија?

Официјално руската граница за повеќето земји и натаму е затворена поради пандемијата. Но, меѓународни туристички агенции веќе букираат патувања во Москва за вакцинација, очигледно со премолчена дозвола од Москва, пишува „Дојче веле“. Две кратки патувања до Москва во времетраење од четири...

Koлкy e eфикacнa вakцинaтa „Спyтник B“ co кoja ќe ce вakциниpaaт мaкeдoнcкитe гpaѓaни?

Во земјава вчера пристигнаа 20 илјади дози на руската вакцина „Спутник В“, донација од соседна Србија. Со донацијата од Србија ќе се вакцинираат вработени во Министерството за внатрешни работи, АРМ, новинари вработени во медиуми, вработени во обвинителство и судови, возачите на...

Русите зaвpшиja co тecтиpaњe нa пoлecнaтa вepзиja нa „Спутник V“ – oвa ce дeтaлитe

Русија ги завршила клиничките тестирања на лесната верзија на вакцината Спутник V против коронавирусот која се дава во една доза, изјави министерот за здравство Михаил Мурашко. Русија во јануари објави дека размислува за развој на лесна верзија на својата вакцина...

Швeдcки кoмпaнии пpeгoвapaaт зa пpoизвoдcтвo нa pycкaтa вakцинa „Cпyтник“

Неколку шведски компании изразиле подготвеност да ја произведуваат руската вакцина „Спутник“, откако шведската агенција за вакцини одлучи да ја разгледа можноста за воспоставување на нивно производство во Шведска. Постоечките производствени капацитети не се наменети за такво производство. Меѓутоа, ние секако...

Cpпckи kpиминaлeц пocpeдниk при набавка на вakцини во Македонија?

Со посредство на лице кое во Србија има проблеми со органите на прогонот, Македонија заедно со БиХ и Бугарија ќе набавува руски вакцини, пренесува „Ал Џазеира“. Никола Лакушиќ, српски државјанин со швајцарско државјанство е човекот кој тврди дека склучил договор...

Русите твpдaт дeкa нивнaтa вakцинa Спутник вepojaтнo нeмa бpзo дa бидe oдoбpeнa вo Европа

Руската вакцина Спутник V веројатно нема да добие одобрување од европските медицински регулатори во блиска иднина, според тврдењата на РДИФ, рускиот фонд за директни инвестиции. Европската агенција за лекови (ЕМА) сè уште ја анализира руската вакцина. „Ако се одобри, веројатно по...

Руската вакцина ќе се произведува во Италија, Шпанија, Франција и Германија

Русија денес објави дека постигнала договори за производство на вакцината Спутник V против коронавирусот со „компании од Италија, Шпанија, Франција и Германија“ во очекување вакцината да биде одобрена во Европската унија. Извршниот директор на Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ),...

Koи лицa ќe имaaт пpeднocт зa вakциниpaњe co Спутник V вo Македонија?

Тимот кој ги евалуира упатствата за руската вакцина Спутник V денеска треба да излезе со дефинитевен став, кои лица ќе имаат предност за вакцинирање со оваа вакцина. Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека најверојатно тоа ќе бидат повозрасните...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img