December 1, 2022, 9:37 pm

Спутник V

Бразил доби технологија за производство на Спутник V

Компонентите на вакцините Спутник V пристигнаа во Бразил - партнер на РДИФ.Фармацевтската компанија Униао Кимика (Uniao Quimica) ги доби овие компоненти како дел од спроведувањето на договорот за трансфер на технологија и локализирање на производството на вакцини Спутник V...

Орбан: Спутник е топ, ама ни требаат уште вакцини

Унгарскиот премиер Виктор Орбан високо ја пофали руската вакцина за коронавирус, но смета дека употребата на само една вакцина не може да биде доволна за покривање на побарувачката на неговата земја. „Свесни сме дека руската вакцина е добра, но не...

Руската вакцина одобрена и за лица над 60 години

Русија денеска ја одобри вакцината против коронавирус - Спасник V и за лица над 60 години, соопшти Министерството за здравство на земјата. Луѓето постари од 60 години досега беа исклучени од националната програма за имунизација во Русија. Бидејќи вакцината е тестирана...

Вакцинирани 700.000 граѓани со Спутник, досега не се забележани сeриозни алергиски

Во Русија досега се вакцинирани 700.000 граѓани со вакцината Спутник В и не се забележани сериозни алергиски реакции, изјави директорот на Научно-истражувачкиот институтот за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“, Александар Гинцбург. – Алергиски реакции на вакцината Спутник V не се пријавени...

И Аргентина ја одобри руската вaкцина пpoтив кopoнавирусот

Аргентина даде одобрување за употреба на руската вакцина против коронавирусот, пренесуваат тамошните медиуми.  Информацијата ја потврди и Рускиот фонд за директни инвестиции, произведувач на руската вакцина. Аргентина претходно ја одобри употребата на вакцината на Фајзер. Аргентина е прва латиноамериканска земја која и официјално ја одобри...

На Ковид-19 трајно му се гледа крајот – Астра Зенека и Гамалеја потпишаа договор за заеднички клинички испитувања

Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ), Националниот истражувачки центар Гамалеја за епидемиологија и микробиологија на руското Министерство за здравство и фармацевтските компании АстраЗенека и Р-Фарм потпишаа договор за развој и имплементација на програма за клинички испитувања на комбинација на...

Оливер Стоун прими руска вакцина „Спутник V“

Трикратниот добитник на „Оскар“, американскиот режисер Оливер Стоун изјави дека пред неколку дена е вакциниран против коронавирус со руската вакцина на „Спутник V“. „Ја примив вакцината пред неколку дена. Сé уште не знам колку е ефикасна руската вакцина, но слушнав...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img