србија

За пофалба: Во Србија учебната година ќе почнува со интонирање на националната химна

Собранието на Србија синоќа усвои сет закони од областа на образованието, меѓу кои се и измените на Законот за основите на образовниот систем со кои се дефинира – учебната година да започнува на 1 септември со химната на Србија. Во...

Омикрон сојот пристигна во соседството, регистриран првиот случај

Новата варијанта на коронавирусот – омикрон е потврдена денеска во Србија, изјави за Нова.рс професорката на Медицинскиот факултет и член на Кризниот штаб, Тања Јовановиќ. Новиот вид на коронавирус е потврден кај жена која дошла од Боцвана. Таа била негативна...

(Видео) Гори српскиот клинички центар во Белград

Како што веќе објавија српските медиуми, утрово нешто по 8 часот избувнал пожар во Клиничкиот центар на Србија на улицата Вишеградска, во кој засега нема повредени. „Во 8.14 часот добивме дојава дека нешто гори во подрумот на Клиничкиот центар, времето...

Вучиќ најави поевтини кафани за граѓаните на Македонија, Србија и Албанија

Претседателот на Србија Александар Вучиќ најави дека се разговара како да се обезбедат повеќе попусти во хотелите и рестораните за граѓаните на трите земји. – Па да прашам дали ова не е најдиректна придобивка за сите вклучени во иницијативата....

(Видео) Уапсени две лица кои го запалија српското знаме во Тирана

Полицијата во Албанија уапси синоќа две лица поради сомнеж дека го запалиле српското знаме во текот на вчерашните протести во Тирана, пренесуваат албанските медиуми. Според информациите на албанскиот портал Топ чанел, уапсените лица биле спроведени до полициска станица за испрашување. На...

Рама го ocyди пaлeњето на српското знаме во Тирана

Албанскиот премиер Еди Рама вечерва реагираше на срамните сцени што се случија во Тирана и палењето на српското знаме од луѓето собрани од поранешниот премиер Сали Бериша, јавуваат регионалните медиуми. Рама рекол дека и за време на неговата посета во...

Брнабиќ oбвини за caботажа во термоелектраната „Никола Тесла“

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ изјави дека не ја исклучува можноста за саботажа во термоелектраната „Никола Тесла“ во Обреновац, велејќи дека сторителите ќе одговараат. „Нестручноста и неспособноста секако влијаеше, но имаше ли нешто друго... Ми се чини дека е премногу...

Приштина се закани на Белград: Ќе следи целосен реципроцитет

Косовскиот премиер изјави дека владата на чие чело е се „подготвува да воспостави целосен реципроцитет спрема Србија“. Додаде и дека „не може да се направи сè одеднаш“. Курти за телевизијата КТВ кажа дека на состаноците во Брисел го изнел предлогот...

Србија ќе ги намали декемвриските сметки за струја поради прекини во снабдувањето

Владата на Србија донесе Заклучок за намалување на бројот на киловат часови во износ од 50 отсто за месец декември годинава на територијата на Србија, во подрачјата каде поради врнежи од снег имаше ненајавени прекини во снабдувањето со електрична...

Коронавирусот во Србија регистриран кај 1.325 лица, починале 31 лице

Коронавирусот е потврден кај 1.325 лица во последните 24 часа, а во исто време како последица од овој вирус починале 31 пациент. Тестирани се 13.690 луѓе. На респиратор се приклучени 148 пациенти. Од почетокот на епидемијата, тестирани се 7.032.035, позитивни се...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img