September 23, 2023, 8:35 am

србија

(Видео) Вучиќ: Лекот против коронавирусот пристигна во Србија

Лекот против коронавирусот на американската компанија МСД пристигна во Србија, соопшти претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ. Видеото може да го погледнете ТУКА. Вучиќ по овој повод се огласи на Инстаграм. – Новиот лек против коронавирусот пристигна во Србија! Купен е во...

Над 1.500 новозаразени во соседството, починале 32 пациенти

Коронавирусот во последните 24 часа е потврден кај 1.547 лица, а истовремено како последица од овој вирус починале 32 пациенти. Тестирани биле 15.635 лица. На респиратор се приклучени 146 пациенти.

Над 90 000 без струја, блokирани патишта и прekинати телефонски линии поради снежното невреме што ја зафати Србија

Десетици илјади луѓе без струја, автомобили оштетени од паднати дрвја, камиони пропаднаа низ асфалтот, патишта покриени со влажен снег - вака изгледа снежната Србија. Додека надлежните мака мачат да ги исчистат врнежите и да ја вратат струјата во домовите,...

Вонредна состојба во четири општини во Србија – силните врнежи од снег предизвикаа големи проблеми

Интензивните врнежи од снег и силен северозападен ветер вчера го зафатија поголемиот дел од Србија и затрупаа повеќе делови од земјата, поради што денес во земјата има проблеми со струјата, греењето, а вонредна состојба е прогласена во четири општини,...

Maкедонецот Ивановски го „контролирал“ стадионот на Партизан – ги следел и измачувал противниците на Веља-Невоља

Официјално е  потврдено дека Македонецот Филип Ивановски учествувал во поседување, препакување и дистрибуција на наркотици во групата на Веља невоља. Тој бил задолжен за набљудување на движењето на организаторите на групата при пристигнување и заминување во просториите на ресторанот на...

(Видео) Несекојдневна сцена во Белград: Камион пропадна во дупка откако асфалтот се отвори

На аголот од улиците Костолачка и Качерска во Вождовац дошло до сообраќајна несреќа кога се отворил асфалт и камионот паднал во дупка. Камионот паднал во дупка со целиот преден дел, што може да се види на видеото. Видеото е објавено...

Се преврте автобус со одбојкарки во Србија, четири девојчиња и тренерот префрлени во болница

Автобус со одбојкарки од Пожаревац, Србија, денеска се преврте на патот Пеќинци – Буџановци. Жителите на селото веднаш притрчале во помош и ги извлекле младите девојчиња и ги одвеле во блискиот хотел за да се стабилизираат. Станува збор за...

Србија станува хеликоптерска сила во регионот

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска најави дека земјата во 2022 и 2023 година ќе набави уште околу 30 хеликоптери и дека ќе биде хеликоптерска велесила во регионот, јави дописникот на МИА од Белград. -Голем број хеликоптери се набавени годинава...

Вучиќ: Нема да има поскапувања на струјата и гасот во текот на зимата

„Во современиот свет три работи се важни, заедно со економијата и растот на БДП, кои се земаат здраво за готово, тоа се и енергенси - струја, гас, нафта, храна и вода и армијата“, вели српскиот. претседателот Александар Вучиќ.наодите и...

Србија месечно ќе произведува три милиони дози Синофарм вакцини

Почетокот на производството на вакцината „Синофарм“ во Србија се очекува од март, најдоцна во април, со три милиони дози месечно, пишуваат „Вечерње новости“. Директорката на РФЗО Сања Радојевиќ Шкодриќ вели дека планот е производството да се одвива во две фази: –...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img