October 2, 2023, 7:32 pm

србија

(Видео) Еко востание во Србија: Блокади и протести во повеќе од 50 градови

Иницијативата „Тргни-промени“ и движењата собрани околу Еколошкото востание за денес во 14 часот најавија блокада на патишта и мостови на десетина локации во Белград и во повеќе од 50 градови во Србија. Саво Манојловиќ од организацијата „Тргни-промени“ најави дека на...

Ќе се менува српскиот Устав – Дачиќ повика на сенароден референдум

Претседателот на српскиот парламент Ивица Дачиќ повика на референдум за измена на Уставот на земјата да се одржи на 16 јануари 2022 година. Дачиќ ја потпиша Одлуката за распишување на сенароден референдум за потврдување на Законот за изменување и дополнување...

Дачиќ: Референдумот нема никаква врска со Косово

Претседателот на Собранието на Србија, Ивица Дачиќ вечерва, по распишувањето на републичкиот референдум за промена на Уставот, истакна дека промената на Уставот се однесува само на делот за избор на судии и обвинители и дека нема никаква врска со...

Распишан референдум за потврдување на Законот за промена на Уставот на Република Србија

Претседателот на Собранието на Србија, Ивица Дачиќ, распиша референдум за потврдување на Законот за промена на Уставот на Република Србија за 16 јануари 2022 година, јави дописникот на МИА од Белград. Претходно пратениците го усвоија предлогот за промена на Уставот...

Нов земјотрес ја стресе Србија

Републичкиот сеизмолошки завод на Србија денеска објави дека земјата бил регистриран нов земјотрес со јачина од 1,6 степени според Рихтеровата скала. Имено, земјотресот бил забележан во 08:43 часот, а во прашање била околината Млаедоновац. Серија земјотреси биле регистрирани денеска и на...

Близу 2.500 новозаразени во Србија – починале над 50 пациенти

Коронавирусот во Србија е потврден кај 2.339 лица во последните 24 часа, а во исто време од овој вирус починале 51 пациент. Тестирани се 15.631 лице. Во моментов се приклучени 206 пациенти на респиратор.

Нови 2.677 заразени во Србија – починале 48 пациенти

Коронавирусот во Србија е потврден кај 2.677 лица во последните 24 часа, а во исто време од овој вирус починале 48 пациенти. Тестирани се 15.968 лица. На респиратор се приклучени 210 пациенти. Од почетокот на епидемијата, тестирани се 6.743.631, позитивни се...

Кристијан Голубовиќ во здравствени проблеми, се плаши од најлошото

Кристијан Голубовиќ се огласи за медиумите и призна дека во моментов има поголеми здравствени проблеми, како и дека се сомнева на коронавирус. Голубовиќ открива на кој начин се бори со симптомите. -Ќе бидам искрен, лошо сум, лежам веќе неколку дена и...

Курти: Не ми е целта да пpeдизвикам вojна

Премиерот на Косово, Албин Курти, изјави дека Декларацијата за независност на Косово не е замислена како независност од Албанија, туку како ослободување од Србија. На покана на австрискиот институт „Карл Ренер“ во Виена, тој зборуваше за идејата за обединување со...

Над 2.500 новозаразени во Србија – починале 50 лица

Коронавирусот во Србија е потврден кај 2.631 лице во последните 24 часа, а во исто време од овој вирус починале 50 пациенти. Тестирани се 16.737 лица. На респиратор се приклучени 205 пациенти. Од почетокот на епидемијата, тестирани се 6.727.663, позитивни се...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img