October 2, 2023, 7:13 pm

србија

МАДРИД НЕ ПОПУШТА: Косово може да влезе во ЕУ само како регион во рамки на Србија

Мадрид не попушта во ставот за блокада на интеграциите на Косово, пренесуваат српските медиуми и наведуваат дека Шпанија ќе се согласи Косово да биде дел од ЕУ, само како регион во рамки на Србија. „Новости“ пишува дека Косово може да...

АНГЕЛА МЕРКЕЛ: Би било добро мигрантите да останат во Србија и Македонија

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави, и покрај двата изборни неуспеси на нејзината партија, дека не отстапува од политиката на отворени граници кон мигрантите, но и дека е подготвена да разговара за загриженоста кај луѓето. “Ако луѓето едноставно не ги сакаат...

ВУЧИЌ НЕ СЕ ЗАМАРА СО ЗАЕВ: Нема да му одговори на навредите, ќе го чека за одлуката за Унеско

Премиерот на Србија Александар Вучиќ изјави дека не го интересираат навредите, кои му ги упатил мандатарот за состав на новата Влада во Македонија , Зоран Заев и му порача дека ќе му суди по делата, односно по тоа како...

ВУЧИЌ: Баш ми е гајле за забелешките и критиките-НЕ ДАВАМ НИКОЈ ДА ГО ГАЗИ ОБРАЗОТ НА НАРОДОТ

Александар Вучиќ денес изјави дека не се прекинати дипломатските односи со Франција по одлуката на Апелациониот суд да го отфрли барањето за екстрадиција на поранешниот водач на УЧК Рамуш Харадинај, но дека нема да дозволи некој да ја погазува...

БЕЛГРАДСКА ,,ПОЛИТИКА“: Ѓорѓе Иванов не е човек со свиткана кичма

Белградскиот тиражен весник, „Политика“ во текстот под наслов „Претседател со кичма“ пишува за политичката клима во земјава и улогата на Претседателот Иванов кој не потклекна под притисок на мегународниот фактор и остана со исправена кичма кога се во прашања...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img