February 5, 2023, 11:27 am

сребреница

(Видео) Брнабиќ: Ckaндалозно е што никој не одговараше за нaпaдот врз Вучиќ во Сребреница

Српската премиерка Ана Брнабиќ рече дека официјалните лица во Белград не добиле покана или планираат да одат во БиХ на годишнината од геноцидот во Сребреница додека не се расчисти нападот врз претседателот Александар Вучиќ во 2015 година. Денеска во Сребреница...

Османи со свое обраќање на годишнината на гeнoцидoт во Сребреница

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, заедно со бројни други високи претставници на држави од регионот и светот, денес имаше свое обраќање на годишнината на геноцидот во Сребреница. „Оддаваме почит на илјадници невини жртви, на сите оние невини мажи и...

Бeзбeдносните служби предyпредуваат: Разоткриен план за инцидeнти за време на комеморацијата во Сребреница

Безбедносните агенции во БиХ добија извештаи за можни инциденти за време на одбележувањето на годишнината од злосторствата во Сребреница на 11 јули. Според информациите до кои дојде БХТ1, безбедносните агенции добиле документ за планот за можен инцидент, пренесува Кликс. Во размената...

Собранието на Косово усвои Резолуција со која се ocyдyва гeнoцидoт во Сребреница

Пратениците во Собранието на Косово, со 89 гласа „за“, ја усвоија Резолуција со која се осудува геноцидот во Сребреница. Оваа Резолуција беше поддржана од сите парламентарни групи, освен од Српската листа, која ја напушти салата. Во сопштение на Српската листа...

Во Чаир ќе се гради споменик во чест на жpтвитe на гeнoцид во Сребреница

Делегацијата на Македонија му го претстави на бошњачкиот член на Претседателството на БиХ Сефик Џаферовиќ проектот за изградба на споменик посветен, како што се наведува, на жртвите на геноцид во Сребреница, кој ќе биде поставен во скопската општина...

Нема членство во ЕУ за Србија без пpизнавање на гeнoцидoт во Сребреница

Најавата за новото условување на Србија во преговорите за патот кон Европската унија дојде од претставниците на Загреб, додека во Луксембург се одржуваше меѓувладина конференција меѓу Србија и ЕУ. Хрватскиот министер за надворешни работи Гордан Грлиќ Радман, меѓу другото,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img