средба

Османи утре во Лондон на средби со Лиз Трас, Пич, Ексобар и Лајчак

Министерот Бујар Османи утре, на покана на државниот секретар за надворешни работи, Комонвелт и развој на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, Лиз Трас, ќе учествува на состанокот на министри за надворешни работи од Западен Балкан. На состанокот...

Кремљ објави што ќе предложи Путин на денешната средба со Бајден

Рускиот претседател Владимир Путин планира на состанокот со американскиот претседател да предложи взаемни безбедносни гаранции, изјави портпаролот на Кремљ, нагласувајќи дека главна тема на разговор ќе биде безбедноста на Русија и НАТО. Путин неодамна го повика НАТО да престане да...

(Видео) Започна средбата на претставници на политичките партии од владината коалиција

Започна средбата на претставници на политичките партии од владината коалиција. Партски извори велат дека Заев сака да ги информира партнерите за договорот постигнат со лидерот на Алтернатива, Африм Гаши за влез на партијата во владата. Ова следува откако лидерот на ЛДП,...

Попладнево Заев на средба со партнерите од власта

Претседателот на СДСМ во заминување, Зоран Заев, попладнево ќе се сретне со коалициските партнери НСДП, ЛДП, Демократски Сојуз, ДОМ и партии од другите етникуми, дознава Алсат. Пред партнерите од предизборната коалиција се очекува Заев да го обелодени постигнатиот договор со...

(Видео) Пендаровски се сретна со Ескобар – Очекува скорешен почеток на пристапните преговори за членство во ЕУ

Претседателот Пендаровски се сретна со американскиот заменик помошник државен секретар, Габриел Ескобар. Соопштението од кабинетот на Претседателот го пренесуваме во целост: „Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Габриел Ескобар, заменик помошник државен секретар на Соединетите Американски Држави. На средбата беа разменети мислења...

Словенечкиот вицепремиер за економски развој Почивалшек во Скопје на средба со Бектеши

Вицепремиерот и министер за економски развој и технологија на Република Словенија, Здравко Почивалшек денеска ќе престојува во официјална посета на Македонија. Почивалшек ќе има средба со министерот за економија Крешник Бектеши. Бектеши и Почивалшек, како што соопшти Министерството за економија, ќе...

Москва чека одобрение од Вашингтон за средбата меѓу Путин и Бајден

Кремљ денеска соопшти дека приближно се договорени времето и датумот на средбата во форма на видео конференција меѓу претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Џо Бајден, но дека Москва го чека конечното одобрение од Вашингтон. Советникот на рускиот...

Нова средба Заев – Гаши

Премиерот Зоран Заев и претседателот на Алтернатива Африм Гаши денеска ќе одржат нова средба за тоа дали партијата ќе се приклучи во Владата и парламентарното мнозинство или ќе остане во опозицискиот блок. Ова е втора средба на Заев и Гаши,...

Муцунски на средба со италијанскиот амбасадор: Добив значајни совети за водењето на локалната самоуправа

Градоначалникот општина Аеродром, Тимчо Муцунски, се сретна со амбасадорот на Италија, Андреа Силвестри, од кого добил совети и препораки како да ја раководи локалната самоуправа. Добив значајни совети за водењето на локалната самоуправа и општините, со што добив важни препораки...

Средба на обвинителкатa Русковска со евроамбасадорот Гир

Функционирањето на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, неговата кадровска екипираност, како и идните планови во врска со преселувањето во новите простории, беа теми на разговор на средбата меѓу обвинителката Вилма Русковска и претставници на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img