August 19, 2022, 12:48 am

срцев удар

Најчеста причина за смрт во Македонија и како да ја спречиме

Срцевите заболувања се причина број 1 за смрт во Македонија. Еден од најголемите придонесувачи за оваа статистика е недостатокот на посветеност на здрав начин на живот на срцето. Вашиот животен стил не е само најдобра одбрана од срцеви заболувања, туку...

Mлaдитe кoи кoнcyмиpaaт мapихyaнa имaaт двojнo пoгoлeмa вepojaтнocт дa дoживeaт cpцeв yдap

Секоја консумација на марихуана може значително да го зголеми ризикот од срцев удар, покажува истражување. Лица помлади од 45 години кои консумирале марихуана во изминатите 30 дена имале скоро двојно повеќе срцеви удари отколку возрасните кои не ја конзумирале, се...

Скопјанец на 26 години прележал ковид, па доживеал срцев удap

Скопјанец на возраст од 26 години откако го прележал корона вирусот, доживеал срцев удар. Тој итно бил примен во болница, при што докторите за да му го спасат животот морале да му вградат стент. За жал тој не е единствениот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img