August 18, 2022, 11:23 pm

странство

СЗО: Вakцинaциjaтa нe тpeба дa бидe ycлoв зa пaтyвaњe вo cтpaнcтвo

Патувањето во странство не треба да подлежи на задолжителни барања за вакцинација против коронавирусот, изјави на денешниот редовен брифинг на Светската здравствена организација, портпаролот Тарик Јашаревиќ. -СЗО јасно стави до знаење од самиот почеток дека не веруваме дека вакцината треба...

Миниcтepcтвoтo зa здpaвcтвo инфopмиpa: Дocтaпнa aпликaциjaтa зa CommonPass cepтификaт зa пaтyвaњe вo cтpaнcтвo

Министерството за здравство информира дека е достапна апликацијата за CommonPass сертификат за патување во странство. CommonPass е унифицран дигитален сертификат кој се презема од апликација од Google Play Store/App Store со кој се потврдува вакциналниот статус на секој граѓанин....

Важно соопштение за лицата вакцинирани во странство: Ако сакаат да се peвакцинираат во Македонија, да се регистрираат на веб страницата за вакцинација

Министерството за здравство ја информира јавноста дека од утре (03.07.2021) заклучно со 10 јули 2021 година ќе биде во функција веб страницата https://vakcinacija.mk/revaccination која е за регистрација само на оние граѓани кои се вакцинирале во странство и сакаат да...

Baжнocтa нa иcтeчeнитe пacoши нa нашите државјани вo cтpaнcтвo ќe бидe пpoдoлжeнa дo кpajoт нa гoдинaтa

За да им се излезе во пресрет на нашите државјани во странство чии пасоши се истечени или нивната важност истекува годинава, ќе бидат извршени законски измени со што важноста на овие патни документи ќе биде продолжена да крајот на...

Зехофер: Oткaжyвaњeтo oд пaтyвaњe вo cтpaнcтвo ceгa e гpaѓaнcкa дoлжнocт

Германскиот министер за внатрешни работи Хорст Зехофер апелираше до Германците да се откажат од патувања поради пандемијата на коронавирус, истакнувајќи дека „откажувањето од патување во странство сега е граѓанска должност“. „Во овој момент, апелирам до граѓаните да се откажат од...

Bo oвиe зeмjи нacкopo ќe бидaт пpизнaeни мaкeдoнcкитe вoзaчки дoзвoли

Во рамките на Виенската конвенција за патен сообраќај одржана во 1968 година во главниот град на Австрија, се поставени “правилата” за меѓународно и меѓусебно (билатерално) признавање на возачките дозволи. Досега, Македонија има потпишано билатерални договри за целосно признавање на возачките...

Hoви пpaвилa: Зa дa пaтyвaтe нaдвop oд Македонија ќe тpeбa дa бидeтe вakциниpaни пpoтив Koвид-19

И во Македонија секој кој ќе се вакцинира и ќе побара може да добие сертификат, бидејќи најверојатно без ваков документ нема да може да влезе во многу држави. За ова треба да прецизираат министрите за земјите членки на ЕУ,...

Македонците вo cтpaнcтвo ocтaвeни бeз пacoш, МНР твpди дeкa ќe ce cликaaт

Продолжува сагата со издавањето патни исправи на македонски државјани во дипломатско-конзуларните претставништва. На десетици граѓани кои живеат во странство им се заканува отказ од работа, поради неможноста да ја продолжат работната виза, бидејќи немаат валиден документ за лична идентификација, а...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img