December 6, 2022, 11:19 am

струмица

(Фото) Пpeтреси во струмичко, пронајдена дpoга, пpивeдени дилepи

Денеска (16.12.2021) во 13.30 часот, полициски службеници од СВР Струмица го лишиле од слобода И.А.(34) од с.Нова Маала, струмичко. При претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, била пронајдена и одземена марихуана. Тој бил приведен во полициска станица....

Мицкоски: Прашање до сите граѓани на овие избори е дали сте подготвени да им дадете нови 4 години на оние кои не држеа до...

Ова можеби се само локални избори, но ако се погледне подлабоко овие локални избори се многу повеќе од тоа. Од овие локални избори зависат многу работи, сите поврзани со иднината на нашата Македонија. Изборот е едноставен, на овие избори...

Дрвошанов: Ќе набавиме подвижни амбулантни возила и ќе ги донираме на болницата, ќе се пружи помош на граѓаните од поодалечените места

Видовме како директорот молеше за амбулантно возило, затоа ние планираме подвижни амбулантни возила за населените места кои се наоѓаат на поголемо растојание од градот да може да се посетат и да им се пружи помош, изјави кандидатот за градоначалник...

Пожap кај Струмица, зaпaлeни стари гуми

Пожар денеска околу 14:15 часот избувна во атарот на село Костурино, каде биле запалени стари гуми и стрниште. Според информациите од ТППЕ Струмица во гаснењето на пожарот учествувале 20 пожарникари и шест против пожарни возила, како и помош од Валандово. Пожарот...

Назначен в.д. директор на Центарот за култура во Струмица

Струмица, 13 септември 2021 (МИА) – Министерството за култура го назначи Боби Ѓошиќ за в.д. директор на Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица, откако на 8 јули годинава Управниот суд го поништи огласот за избор на директор од...

Зeмjoтреc co jaчинa oд 2,9 степeни вечерва ја пoгoди Струмица

Земјотрес со јачина од 2,9 степени по рихтер вечерва во Струмица. Според првичните информации на ЕМСЦ, земјотресот бил со интензитет од 2,9 степени, а епицентарот на длабочина од 2 километри. Во текот на денот регистрирание се уште неколку послаби земјотреси. Нема место...

Костадинов: Имам сила, желба, знаење и 100% сум подготвен да ги вложам во мојата Струмица

Моја Струмицо, мои струмичани и струмичанки, благодарам за поддршката што сте ми ја давале и ми ја давате, благодарам на претседателот на СДСМ Зоран Заев и целото раководство и извршен одбор за шансата што ми ја давате, да направам...

Тeшка cooбраќајка во струмичко, повpeдeни три лица откако со возило излетале од патот

На 21.08.2021 во 22.10 часот на регионален пат Струмица – Берово, на делницата с.Дабиле – с.Петралинци, Ј.М.(30) од с.Двориште, беровско, управувајќи товарно возило „фиат дукато,“ со беровски регистарски ознаки, изгубил контрола и излетал од патот. Во незгодата со телесни повреди...

Угoститeлите излeгувaaт на пpoтеcт: Ние не смe тие што ја шиpиме кopoнaта, вpeме е Влaдата да донeсе нoви мeрки

Угостителите од Струмица информираат дека едногласно донеле одлука за бојкот изразувајќи незадоволство поради новите мерки кои беа донесени деновиве. -Од вторник од 11:00 часот до 13:00 часот, секој ден во знак на незадоволство ќе настапиме со блокирање на улиците во...

Пет дена бecнee пожapoт кај Струмица, ветрот дополнително ја влошyва ситуацијата

Пожарот кај м.в.Погана, кој започна на ден 01.08.2021 година е со намален интензитет, односно нема активно горење. Досега опожарени се околу 1.300 ха ниско стеблеста шума (даб, габер, прнар, јасен). Денес до околу 12:00 часот беше спласнат, но со појавата...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img