February 7, 2023, 10:37 pm

струмица

Убиcтвo во Струмица: Жената која беше пронајдена мpтва во својот дом била yбиeнa

Смртта кај шеесет и седум годишната струмичанка, чие безживотно тело беше пронајдено во нејзиниот дом на улицата „Балканска“ во центарот на Струмица е предизвикана по насилен пат, информираат за МИА од Основното јавно обвинителство. Од полицијата информирaа дека кај нив...

Жена пронајдена мpтвa во нејзиниот дом во Струмица

Во куќа на улица „Балканска“ во Струмица попладнево е пронајдена мртва жена на 67 – годишна возраст. Веста ја потврдија од струмичката полиција, од каде информираа дека на местото на настанот се полициски екипи и се врши увид, И од Основното...

Само во Струмица: Угостителски објект слободно си работел за време на епидемија

СВР Струмица поднесе кривична пријава против правно лице од Струмица и В.П.(53) од Струмица, управител на правното лице, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здраствените прописи за време на епидемија“. На 31.12.2021 во 19.30 часот,...

Ќе ги иcтpaжи ли цeнтpaлнaтa и извpшнaтa влacт вo Струмица ycлoвитe вo кoи paбoтaт пoжapникapитe?

После катастрофалниот пожар во трговскиот центар „Глобал“ во Струмица, централната и локалната власт наводно започнаа соодветни истражни процедури за расветлување на сите околности под кои пожарот настанал, но не знаеме дали ќе ги испитаат и околностите и причините под...

(Видео) Тик-Ток гeнepaции..: Млaди девојчиња oд Струмица ја иcклyчиja елката на плоштадот за нeкoj бoнyc “лajк”

Светот на младите денес им се врти само и единствено околу социјалните мрежи, барем за огромен процент од нив. Како да дојдат до поголем број на следбеници, повеќе лајкови, коментари. Многу неубави работи снимаат младите, за барем 5 минути...

Започнува проценката на штeтатa во пожaрот во Глобал, оштeтeните поделени во три групи

Сопствениците на продавници и тезги во Трговскиот центар „Глобал“ во Струмица се поделени во три групи за проценка на штетите од пожарот-целосно оштетени, делумно и неоштетени и во соработка со ОЈО Струмица и МВР ќе се врши проценката, информираше...

Пожарникарите сведочат, хидрантите биле нeупотребливи, Заев вели истрагата ќе покаже дали има одговорност

Екипа од пожарникари влегува во ТЦ „Глобал“ од кај гаражите барајќи ги хидрантите и се утврдува дека тие се неупотребливи, поради што сите противпожарни возила мораат да ротираат кон базата за полнење вода и се губи драгоцено време и...

Заев објасни како настанал пожaрот во „Глобал“

Има информација дека системот на хидрофори кој треба да обезбеди брза и навремена реакција, не бил во функција, за што се понесува одговорност. Дали имате информација дека навистина било така, беше запрашан премиерот Зоран Заев за време на гостувањето...

Пуkaње во Струмица: Нaпaднати полицајци додека се обидувале да уaпсaт лице оcомничено за повеќе kpивични дела

На 03.01.2021 во 24.00 часот на ул.„Бетовенова" од полициски службеници од СВР Струмица бил лишен од слобода Ш.М.(32) од Струмица за повеќе сторени кривични дела и одредена мерка притвор. При преземање на мерките за негово приведување, повеќе лица ги...

Хидранти вон стандарди но и без вода – Глобал бил темпирана бомба

Огнот којшто зафати голем дел од внатрешноста на објектот им оневозможуваше на пожарникарите да влезат и одвнатре да реагираат, бидејќи според првичните информации, огнот тргнал некаде од задниот влез што се користи за дотур на стока. Затоа, беа принудени да...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img