таблета

Таблетата на „Фајзер“ е прво одобрено лекарство против Ковид-19

Американската агенција за лекови (ФДА) го одобри итна употреба против Ковид-19 првото лекарство што е важна фаза во борбата против пандемијата, и може да им овозможи на милиони пациенти да добијат третман. -Ова одобрување обезбедува ново средство за борба против...

Пpвa тaблeта пpoтив Koвид-19: „Мерк“ побapa дoзвoлa oд ФДА дa гo oдoбpи нoвиoт лek

Американската фармацевтска компанија Мерк (Merck) побара од Американската администрација за храна и лекови (ФДА) денеска да одобри нов лек за борба против ковид- молнупиравир. Според американските медиуми, одлуката на ФДА ќе биде донесена во следните неколку недели и тоа ќе...

„Фајзер“ тecтиpa тaблeтa пpoтив Koвид-19, се зeмa вeднаш по пpвитe cимптoми

Компанијата „Фајзер“ која ја лансираше првата одобрена вакцина против коронавирус, ја спроведува првата фаза на клинички испитувања на антивирусна орална терапија што може да ја земе пациент со Ковид-19 кога ќе ги развие првите симптоми. Во случај на добри резултати,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img